Powierzchnie zewnętrzne budynków, które zostały pokryte materiałami zawierającymi dwutlenek tytanu (w formie nanocząstek) reagują z zawartymi w powietrzu zanieczyszczeniami chemicznymi, tworząc niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne, informuje "Atmospheric Environment".
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców z University of Cambridge, nanocząstki dwutlenku tytanu nie tylko skutecznie reagują z brudem na elewacjach czy szybach, niszcząc go i pozostawiając szyby zawsze czyste, ale równie dobrze reagują z innymi substancjami zawartymi w powietrzu - chemicznymi zanieczyszczeniami.
Proces ten został częściowo zauważony przez inżynierów tworzących aktywne fotochemicznie szyby czy elewacje, do tego stopnia, iż niektórzy producenci reklamują swe produkty jako układy oczyszczające także powietrze. Problem w tym, iż część reagujących z nanocząstkami dwutlenku tytanu związków chemicznych zostaje przekształcona w substancje znacznie bardziej zagrażające zdrowiu ludzi, niż ich zawarte w powietrzu prekursory.
Naukowcy modelowali warunki, jakie panują w otoczeniu szyb zawierających warstwę nanocząstek dwutlenku tytanu (tzw. szyby samoczyszczące), oświetlając szybę światłem ultrafioletowym (UV). Promieniowanie UV, generowane przez lampę, czy jako światło słoneczne, aktywuje nanocząstki dwutlenku tytanu, które w kontakcie z zawartym w powietrzu tlenkiem azotu (NO2) inicjują reakcję przekształcenie NO2 w kwas azotawy - azotowy (III), HONO - w postaci gazu. W przeprowadzonym eksperymencie, wytwarzane przez warstwę dwutlenku tytanu związki chemiczne były analizowane za pomocą bardzo czułej aparatury - BBCEAS (ang. broadband cavity enhanced absorption spectroscopy). Jak dowiodły badania, aktywowany TiO2 nie tylko generuje kwas azotawy (środek silnie drażniący układ oddechowy), ale również rodniki tlenowe, hydroksylowe oraz lotne organiczne zanieczyszczenia (VOC).
Według naukowców, konieczne jest szybkie i dokładne przebadanie wpływu aktywnych fotochemicznie szyb czy elewacji (w tym również - a może przede wszystkim - farb stosowanych w przestrzeniach zamkniętych) na stan zanieczyszczenia atmosfery, gdyż potencjalne szkody jakie te powierzchnie mogą wyrządzić środowisku oraz ludziom, będą trudne do naprawienia. KLG
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.