Aktywny składnik większości repelentów przeciwko owadom - związek o nazwie DEET jest toksyczny dla ośrodkowego układu nerwowego - ostrzegają naukowcy z Francji na łamach pisma "BMC Biology" i podkreślają, że niezbędne są dalsze badania które potwierdzą lub wykluczą toksyczność tego związku dla mózgu ludzi.
DEET odkryty w 1953 do dzisiaj jest najczęściej stosowanym składnikiem preparatów przeciwko komarom, meszkom, muchom końskim, kleszczom i muchom tse-tse. Pomimo swojego szerokiego spektrum działania i powszechnego zastosowania dotychczas nie do końca poznany był molekularny mechanizm jego działania na owady.
W serii eksperymentów Corbel i jego koledzy wykazali, że podobnie jak owadobójcze fosforany organiczne i insektycydy karbaminianowe, DEET hamuje aktywność esterazy acetylocholinowej. Co ważne w skład preparatów odstraszających owady często wchodzą mieszanki tych środków owadobójczych. Naukowcy wykazali, że DEET reaguje z karbaminianami i nasila ich toksyczność. Zdaniem Corbela odkrycie jego zespołu stawia bezpieczeństwo stosowania DEET pod dużym znakiem zapytania, zwłaszcza jeżeli środek ten stosowany jest z innymi preparatami. Autorzy badań podkreślają konieczność podjęcia wysiłków przez naukowców wielu specjalności w celu opracowania bezpiecznego środka odstraszającego owady, który zastąpiłby stosowany dzisiaj DEET. KDO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.