Poruszając się w oceanie, meduzy, skorupiaki i inne drobne organizmy mieszają jego wodę na ogromną skalę - informuje pismo "Nature".
John Dabiri, bioinżynier z California Institute of Technology wraz absolwentem tej uczelni Kakanim Katiją stworzyli model matematyczny, by sprawdzić, co się dzieje, gdy wiele małych organizmów płynie w tym samym czasie w tym samym kierunku. Codziennie miliardy drobnych skorupiaków - na przykład krewetek i oczlików - migrują o setki metrów ku powierzchni oceanu i z powrotem w głębiny. Okazało się, że skorupiaki niosą ze sobą w górę zimniejszą i cięższą wodę - tak jak człowiek płynący przez miód unosiłby z sobą jego warstwę.
Następnie naukowcy przeprowadzili na wyspie Palau badania na małych (od 1 do 10 centymetrów średnicy) meduzach, barwiąc wodę fluorescencyjnym barwnikiem. Zabarwiona woda "trzymała się" płynących meduz, wędrując wraz z nimi stosunkowo daleko. Potwierdza to, że woda z jednych rejonów jest przemieszczana w inne przez wędrujące zwierzęta. Jak wynika z obliczeń, łączne działanie wszystkich oceanicznych zwierząt odpowiada mieszadłom poruszanym z mocą biliona watów - to moc porównywalna do wiatrów i pływów. Moc ta może być jeszcze większa, ponieważ przy synchronizacji ruchów wielu zwierząt ich działanie się wzmacnia. Poza tym nie bez znaczenia są takie zjawiska jak opadanie w dół odchodów i martwych organizmów, które pociągają ze sobą w dół wodę z górnych warstw oceanu. Takie zjawiska należałoby uwzględnić w modelach symulujących klimat i krążenie dwutlenku węgla.PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz/yy/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.