Telefon komórkowy z mikroskopem

Mikroskop w postaci przystawki do telefonu komórkowego może przekazywać specjalistom dokładne obrazy próbek krwi czy śliny, pobranych w trudno dostępnych rejonach świata - informuje "New Scientist".

Skonstruowany przez Davida Breslauera z University of California w Berkeley CellScope to mikroskop fluorescencyjny - wykorzystujący zjawisko fluorescencji określonych substancji pod wpływem światła o odpowiedniej długości fali. Zjawisko fluorescencji można wykorzystać na przykład do wykrywania częstej w krajach rozwijających się gruźlicy ( sieci komórkowe są już dostępne prawie wszędzie). Typowy mikroskop fluorescencyjny to duże i ciężkie urządzenie, jednak Cellscope składa się ze zwykłego telefonu (Nokia N73) z matrycą 3,2 megapiksela, prostej przystawki optycznej oraz uchwytu na szklaną płytkę z próbką. Światła dostarczają tanie diody LED zaopatrzone w filtr, przepuszczający tylko nadfiolet. Po zdjęciu filtra urządzenie można wykorzystywać jako zwykły mikroskop optyczny - na przykład szukając we krwi zarodźców malarii czy nieprawidłowych krwinek typowych dla anemii sierpowatej.

Dzięki rozdzielczości obrazu rzędu jednej tysięcznej milimetra można zidentyfikować w próbce śliny obecność bakterii gruźlicy, a w przyszłości- po opracowaniu odpowiednich odczynników - także innych chorób. Ponadto można wykorzystać moc obliczeniową telefonu do analizy obrazu (na przykład liczenia krwinek w polu widzenia) i przesłać obraz do interpretacji ekspertowi z odległego szpitala. Przekazywane z różnych miejsc dane pomagałyby szybko śledzić rozprzestrzenianie się chorób w populacji.PMW

PAP - Nauka w Polsce

yy/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Glikogen w mózgu ma związek z alzheimerem

  • 02.07.2025.  EPA/SALVATORE DI NOLFI

    Eksperci: upały sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera