"Źródła Nienawiści" - o konfliktach etnicznych Europy Wschodniej i Kaukazu

Na rynku wydawniczym pojawiło się pierwsze w Polsce popularnonaukowe opracowanie, opisujące historię i przebieg konfliktów rozgrywających się na terenie Gruzji, Osetii, Abchazji, Kosowa, Krymu, w krajach bałtyckich i na Białorusi. Autorami tekstów są młodzi historycy, publicyści, politolodzy skupieni wokół największego w Polsce portalu historycznego Histmag.org. Książkę "Źródła nienawiści" wydał Instytut Wydawniczy Erica i portal Histmag.org

Jak tłumaczą wydawcy, pomysł na napisanie książki powstał pojawił się jako wynik dużego zainteresowania czytelników portalu Histmag.org publikacjami na temat aktualnej sytuacji w krajach ogarniętych niepokojami etnicznymi.

"Publikacja wyjaśnia i opisuje przyczyny oraz przebieg konfliktów, które przyciągnęły uwagę mediów i opinii publicznej. Media ograniczały się głównie do tego, co dzieje się +tu i teraz+. Tymczasem konflikty w Kosowie czy Gruzji mają historię liczącą sobie dziesiątki, a nawet setki lat. Historycy z Gruzji, Abchazji czy Serbii w swoich wywodach odwołują się nawet do wydarzeń sprzed dwóch, trzech tysiącleci" - informuje Michał Świgoń z portalu

Niemal wszyscy autorzy są wieloletnimi współpracownikami i redaktorami portalu Histmag.org. Wśród nich są m.in. dr Dariusz Wierzchoś - wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i adiunkt w Archiwum Akt Nowych i Sławomir Lucjan Szczesio - wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego. Prawie połowę książki napisał obecny redaktora naczelny serwisu, Kamil Janicki, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Autorzy skupili się na prezentacji regionów i konfliktów, które w Polsce pozostają nieznane. Szczątki informacji na ich temat docierają z lakonicznych doniesień medialnych.

W książce pokazano, że u podwalin konfliktów etnicznych w Europie Wschodniej czy w rejonie Kaukazu wcale, wbrew powszechnym opiniom, nie leży komunistyczny system polityczny, ale sięgają one daleko w głąb historii - aż ku pradziejom. Te animozje bywały nawet podsycane przez kierujące niektórymi z opisywanych państw osoby będące z wykształcenia archeologami lub historykami. Autorzy przekonują, że wielokrotnie wykorzystywano naukę do żonglowania faktami. Ich zdaniem, wyniki badań historycznych i archeologicznych miały po prostu służyć legitymizacji władzy konkretnej nacji w danym rejonie.

Twórcy publikacji chcieli też pokazać często irracjonalne czynniki prowadzące do gigantycznych konfliktów.

"Źródła Nienawiści" to źródło wiedzy dla wszystkich zainteresowanych tematyką współczesnych konfliktów etnicznych. Adresatami są zarówno dziennikarze, dyplomaci jak również wykładowcy czy studenci i hobbyści.

Książkę podzielono na trzy części. Pierwsze dwie dotyczą Kosowa i Gruzji. W trzeciej opisano regiony leżące na styku cywilizacji - między Zachodem zintegrowanym w strukturach NATO i Unii Europejskiej a rosyjską strefą wpływów.

Prof. dr hab. Artur Kijas podkreślił w przedmowie, że wszystkie zamieszczone w książce szkice są cenne i wartościowe. "Zawierają one, poza bogatą faktografią, oceny procesów, które w większości nie trafiły jeszcze do podręczników. () Nie bez pewnej satysfakcji chcę też odnotować trafny dobór tytułów prezentowanych prac. Mimo literackiego charakteru, mają one w sobie coś magicznego, co dodatkowo może zainteresować publikacją Czytelnika." - napisał

PAP- Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera