Specyfik stosowany u chorych po transplantacji, by ich organizm nie odrzucił nowych narządów - rapamycyna, może znacząco przedłużyć życie myszy - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Naukowcy już wcześniej wykazali, że zahamowanie działania kinazy TOR wydłuża życie drożdży, nicieni i muszek owocowych. Teraz David Harrison wraz z kolegami z The Jackson Laboratory w Bar Harbor po raz pierwszy odkryli, że rapamycyna wydłuża życie ssaków.
Autorzy podawali rapamycynę starym (600-dniowym) myszom i wykazali, że średnia i maksymalna długość gryzoni wydłuża się o 9 do 14 procent. Dotychczas jedyną znaną metodą przedłużenia życia gryzoni było znaczące ograniczenie ich diety.
Zdaniem komentujących artykuł Matta Kaeberleina i Briana Kennedy z University of Washington osoby zdrowe nie powinny w ogóle brać pod uwagę przyjmowania rapamycyny w celu spowolnienia procesu starzenia. Potencjalne skutki działania tego leku na układ odpornościowy są na tyle poważne, że nie powinniśmy ich lekceważyć. Niemniej jednak zarówno autorzy badań, jak i komentatorzy mają nadzieję, że odkrycie pomoże opracować terapię chorób związanych ze starzeniem. KDO
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.