Badania najstarszego miejsca pochówku na Bałkanach

Zespół holenderskich archeologów rozpoczyna w Bułgarii badania najstarszego miejsca pochówku na Bałkanach - donosi serwis internetowy Balkan Travellers.

Neolityczne stanowisko w pobliżu wioski Dżuljunica w środkowej Bułgarii zostało odkryte w 2004 roku przez Nedko Elenskiego, archeologa z Regionalnego Muzeum Historycznego w Wielkim Tyrnowie. Odnaleziony na stanowisku grób osoby w wieku 12-13 lat pochodzi z okresu 6300-6150 r. p.n.e.

Zdaniem naukowców, w tym miejscu w okresie 6300-5700 r. p.n.e. istniała neolityczna osada, która z nieznanych powodów została opuszczona.

Podczas dotychczasowych prac wykopaliskowych zlokalizowano także dwa groby z około 4000 r. p.n.e.

Zespół archeologów z Holandii przeprowadzi kolejne badania na stanowisku koło Dżuljunicy, pobierze także próbki kości z najstarszego odkrytego na Bałkanach grobu.

Naukowcy mają zamiar przeprowadzić szczegółowe badania analityczne DNA i uzyskać więcej informacji o ludziach zamieszkujących tereny centralnej Bułgarii ok. 8000 lat temu. JOT

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Glikogen w mózgu ma związek z alzheimerem

  • 02.07.2025.  EPA/SALVATORE DI NOLFI

    Eksperci: upały sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera