Badania genetyczne mogą określić ryzyko glejaka, najczęściej występującego nowotworu mózgu - informuje pismo "Nature Genetics".
Naukowcy z London\\'s Institute of Cancer oraz University of Texas przyjrzeli się ponad 521 tysiącom wariantów genetycznych (polimorfizm pojedynczego nukleotydu- SNP) u 1900 pacjentów z glejakiem oraz 3670 zdrowych osób, znajdując 34 SNP związane z występowaniem glejaka. Następnie znalezionymi 34 SNP zajęli się naukowcy z Niemiec, Francji i Szwecji, badając DNA 2500 osób z glejakiem i niemal 3000 zdrowych.
Ostatecznie naukowcy określili 14 najważniejszych SNP w pięciu genach. Ponieważ każdy z nas dziedziczy po rodzicach dwie kopie każdego z genów, możliwych jest 10 różnych ich wariantów . U osób z ośmioma lub więcej kopiami nieorawidłowych SNP trzy razy częściej niż w reszcie populacji występują glejaki. Zdaniem autorów badań odpowiednie testy genetyczne powinny pozwolić na wyłonienie osób szczególnie zagrożonych chorobą.
Kolejne badania, przeprowadzoneana 900 chorych i 4000 zdrowych przez zespół z Mayo Clinic (San Francisco) wykazały związek pomiędzy zmianami w chromosomie 9 i ryzykiem szczególnie groźnej odmiany glejaka - glioblastoma. Osoby z trzema szczególnymi SNP są o 50 procent bardziej zagrożone glioblastoma, przy czym wyniki badań częściowo pokrywają się z odkryciem pierwszego zespołu, z Institute of Cancer.PMW
PAP - Nauka w Polsce
yy/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.