Rozbudowuje się Pomorska Biblioteka Cyfrowa w Gdańsku

<strong>Ponad milion stron unikatowych dokumentów i zabytkowych ksiąg ma się znaleźć w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej w Gdańsku.</strong> Projekt, zainicjowany na początku roku przez Politechnikę Gdańską, uzyskał 8,5 mln złotych dofinansowania ze środków unijnych. Pozostałe 1,5 mln złotych potrzebne na budowę wirtualnej biblioteki pochodzi od partnerów przedsięwzięcia. Biblioteka zainauguruje działalność w lutym 2012 roku.

W projekcie, którego realizacja trwa już od kilku miesięcy, biorą udział: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Biblioteka Gdańska PAN, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Muzyczna w Gdańsku, Akademia Morska w Gdyni, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, województwo pomorskie - reprezentujące biblioteki pedagogiczne regionu, starostwo powiatowe w Kartuzach - reprezentujące Pedagogiczną Bibliotekę w Kartuzach oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Aby umożliwić zachowanie zabytków piśmienniczych i niepiśmienniczych oraz ich bezpłatną prezentację w internecie trzeba m.in. w ciągu trzech lat zeskanować ponad milion stron dokumentów. Do tej pory zeskanowano ich ok. 50 tysięcy.

Z inicjatywą utworzenia Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej wystąpiła w 2007 roku Politechnika Gdańska. Jak mówi Bożena Hakuć, dyrektor Biblioteki Głównej PG, uczelnia zyskała doświadczenie tworząc uczelnianą bibliotekę cyfrową oraz współtworząc międzynarodowy projekt "Universal Digital Library". Do budowania pomorskiego projektu zaprosiliśmy biblioteki wyższych uczelni Trójmiasta, inne placówki oraz instytucje naukowe i kulturowe regionu. Na pozytywny odzew nie trzeba było długo czekać - dodaje Hakuć.

Biblioteka będzie gromadzić dokumenty tekstowe, graficzne i multimedialne oraz udostępniać je w popularnych formatach przy pomocy darmowych przeglądarek. Plan zakłada, że digitalizacja zbiorów będzie kontynuowana także po roku 2012 aż do przetworzenia wszystkich zasobów bibliotecznych Pomorza, szacowanych na ponad 20 mln stron dokumentów.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    EKG/ Wiceprezes PAN: Polska nie jest potęgą w IT; rodzynki nie świadczą o średniej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera