<strong>Nazwę Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II otrzymała w piątek Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie</strong>. Decyzję tę podjął papież Benedykt XVI. "Zmiana ta ma charakter prestiżowy, daje nam możliwości dalszego rozwoju" - powiedział rektor uczelni, ks. prof. Jan Maciej Dyduch.
Dekret wyrażający decyzję Benedykta XVI o przyznaniu PAT tytułu papieskiego uniwersytetu wydała i opublikowała w piątek watykańska Kongregacja Edukacji Katolickiej. Dokument został podpisany przez prefekta kongregacji kard. Zenona Grocholewskiego.
Do tej pory uniwersytety papieskie funkcjonowały jedynie w Rzymie i Salamance.
Wszystkie wydziały, instytuty oraz kierunki takich uczelni ściśle podlegają władzy Kongregacji Edukacji Katolickiej, według praw i norm zawartych w Konstytucji Apostolskiej Sapientia Christiana, która reguluje funkcjonowanie uniwersytetów papieskich.
Starania o przekształcenie PAT w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II trwały od kilku lat. Władzom uczelni bardzo zależało na takim uhonorowaniu papieża-Polaka, bo to właśnie Jan Paweł II w 1981 r. powołał PAT. Wówczas uczelnia miała 367 studentów i 46 pracowników. Senat PAT - w rezolucji przyjętej w kwietniu 2005 r. - zaznaczył, że byłoby to spełnienie woli zmarłego papieża.
Poprzedniczką PAT był Wydział Teologiczny, który istniał na Uniwersytecie Jagiellońskim od początku jego działalności. W 1954 r. władze PRL usunęły Wydział Teologiczny z UJ. W 1959 r. Stolica Apostolska wydała dekret o reaktywacji Wydziału Teologicznego, a w 1974 r., dzięki staraniom ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły, uzyskał on miano Papieskiego Wydziału Teologicznego, który kilka lat później został przekształcony w akademię.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II ma obecnie 5 wydziałów i 8 kierunków. Studiuje na nim 3 242 studentów i pracuje 312 osób, z czego ponad 200 to pracownicy naukowo-dydaktyczni.
Zmianom na uczelni poświęcona będzie poniedziałkowa konferencja prasowa władz uniwersytetu oraz metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza. CZO
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.