Szczątki mamutów włochatych sprzed 14 tys. lat odnalezione w Shropshire w Wielkiej Brytanii to najpóźniejsze znane świadectwo zamieszkiwania Europy Zachodniej przez te zwierzęta - informują naukowcy w "Geological Journal". <br /><br />
Po ponad 20 latach badania powtórzono, uzupełniając je o geologiczną analizę otoczenia i takich detali, jak np. znalezione w pobliżu skamieniałości owadów.
"Uważa się, że mamuty wyginęły w północno-zachodniej Europie około 21 tys. lat temu, w czasie najsilniejszego zlodowacenia" - wyjaśnia prof. Adrian Lister z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Jak dodaje, najnowsze odkrycia każą zmodyfikować tę opinię.
Lister już wcześniej prowadził wiele badań dotyczących zjawiska opóźnionego wymierania, kiedy to odizolowane populacje zwierząt potrafiły przetrwać o tysiące lat dłużej niż reszta gatunku.
Znalezisko ze Shropshire rzuca też pewne światło na przyczyny wyginięcia mamutów. Jak wyjaśnia Lister najnowsze datowanie można powiązać czasowo ze znikaniem trawiastych równin, gdzie żerowały mamuty. Na tych obszarach zaczęły wyrastać lasy. Zdaniem Listera, nie ma natomiast śladów działalności łowieckiej człowieka, które mogłyby sugerować, ze zwierzęta te zginęły z ludzkiej ręki.KRX
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.