Ludzkie ucho inspiracją dla uniwersalnego radia

Komputerowy chip, którego działanie jest wzorowane na ludzkim uchu, może odbierać zarówno sygnały telefonów komórkowych, jak i internetowe transmisje czy programy telewizyjne - informuje "New Scientist".

Urządzenia takie jak telefony komórkowe czy zwykłe radia są przystosowane tylko do odbioru wąskiego zakresu częstotliwości. Inspiracją dla nowego odbiornika były komórki rzęsate, które wyściełają ucho wewnętrzne człowieka i umożliwiają odbiór dźwięków w szerokim zakresie częstotliwości.

Słyszymy, ponieważ fale dźwiękowe wprawiają w drgania błonę bębenkową, co wytwarza fale w wypełnionym płynem uchu wewnętrznym. Włoski komórek rzęsatych w uchu wewnętrznym są wprawiane w ruch przez te fale - a ponieważ różne włoski reagują na różne częstotliwości, mózg może z ich reakcji wnioskować o odbieranych dźwiękach

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology naśladują ten proces za pomocą układu, który w odpowiedzi na częstotliwości radiowe wytwarza fale elektromagnetyczne. Fale aktywują sieć tranzystorów, działających jak komórki rzęsate. Dzięki temu powstaje uniwersalny odbiornik o zapotrzebowaniu na energię 100 razy mniejszym niż w poprzednio stosowanych rozwiązaniach. Odbierane pasmo częstotliwości sięga od 600 megaherców do 8 gigaherców. PMW

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zarejestrowano pierwsze chwile tworzenia się serca

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja obliczyła objętość wszystkich lodowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera