Wrak statku sprzed ponad 2000 lat odkryty u wybrzeży Chorwacji

Zespół chorwackich i francuskich archeologów odkrył u wybrzeży
Chorwacji wrak statku sprzed ponad 2000 lat - donosi serwis
internetowy Javno.

Odkrycia dokonano w Zatoce Caska u brzegów chorwackiej wyspy Pag na Morzu Adriatyckim, w pobliżu miejscowości Novalja.

Zespół chorwackich naukowców z Uniwersytetu w Zadarze i francuskich archeologów z Instytutu Badań Naukowych na Uniwersytecie w Marsylii prowadzi od dwóch lat w okolicach Novalji badania starożytnych pozostałości z czasów rzymskich.

Jak poinformował prof. Zdenko Brusic z Uniwersytetu w Zadarze, kierujący pracami zespołu, wokół Novalji znajduje się wiele zabytków rzymskiej architektury, a samo miasto było w czasach rzymskich portem położonym na starych szlakach handlowych, wiodących z Grecji do północnej Italii i krajów Europy Środkowej.

Na dnie Zatoki Caska znajdują się ruiny rzymskiego miasta Cissa, którego zatopione pozostałości są systematycznie badane przez archeologów.

Zdaniem naukowców, odkryty wrak to pozostałości statku pochodzącego z Liburnii, jednej z krain starożytnej Ilirii, położonej w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego.

Jak poinformowała Irena Radic Rossi z Chorwackiego Instytutu Rekonstrukcji, podwodne znalezisko pochodzi sprzed ponad 2000 lat, a jego dokładny wiek zostanie ustalony po przeprowadzeniu szczegółowych badań. JOT

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    2,1 dziecka na kobietę może nie wystarczyć, by populacja ludzi przetrwała

  • Fot. Adobe Stock

    Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera