<strong>W nocy z 27 na 28 maja dojdzie zbliżenia Jowisza i Neptuna. Obie planety będzie dzielił na niebie dystans tylko 0.4 stopnia</strong> - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Maksymalna jasność Neptuna sięga 7.5 magnitudo, a więc jest na granicy zasięgu "gołego oka", pod warunkiem prowadzenia obserwacji z miejsca o idealnych warunkach obserwacyjnych. W typowym miejscu, do jego obserwacji musimy użyć lornetki lub teleskopu. Ten fakt powoduje, że mało kto widział Neptuna na własne oczy.
W nocy z 27 na 28 maja nadarzy się okazja do łatwego odnalezienia ósmej i ostatniej pełnoprawnej planety Układu Słonecznego. Tej nocy dojdzie do ciekawej koniunkcji jasnego Jowisza i właśnie Neptuna. Obie planety będą świecić tylko 0.4 stopnia od siebie.
Ze znalezieniem Jowisza nie powinno być najmniejszych problemów. Jest jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie (prawie trzy razy jaśniejszy od najjaśniejszej gwiazdy Syriusza) i świecił będzie nad ranem niespełna 20 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem na granicy gwiazdozbiorów Koziorożca i Wodnika. Pół stopnia nad nim odnajdziemy Neptuna. AOL
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.