
Fotografie ze Studenckiej Interdyscyplinarnej Ekspedycji Naukowej "Fortece Sudanu - śladami O. G. S. Crawforda" będzie można oglądać od piątku, 29 maja, w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Wystawa<strong> "Krajobrazy kulturowe Sudanu"</strong> potrwa do połowy czerwca. Wyprawę zorganizowało Koło Naukowe Studentów Archeologii przy Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza oraz Studenckie Koło Naukowe im. B. Piłsudskiego przy Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM.
Od stycznia do marca 2008 roku, studenci wykonali prace badawcze w dolinie Środkowego Nilu i na Pustyni Bajuda. W terenie ekspedycja współpracowała z sudańskimi placówkami naukowymi: National Corporation for Antiquities and Museums, Khartoum University i Nile Valley University of Atbara.
Wyprawa podążyła śladem angielskiego archeologa O.G.S. Crawforda, który na początku lat pięćdziesiątych XX wieku prowadził badania powierzchniowe w rejonie V katarakty Nilu. Badacz skupił się na pozostałościach średniowiecznej architektury, jakie opisał m.in. w dziele Castles and Churches in the Middle Nile Region (Khartoum 1953).
Ekspedycja studencka udała się do miejsc, w których działał O.G.S. Crawford, dokumentując zmiany, jakie zaszły na obszarze stanowisk archeologicznych podczas ostatniego półwiecza.
Szczególnie interesujące wyniki uzyskano weryfikując w terenie dane pochodzące z analizy zobrazowań satelitarnych. Dodatkowo uczestnicy wyprawy przeprowadzili studia nad współczesnym kontekstem kulturowym sudańskich twierdz.
Poznańscy studenci archeologii i etnologii realizowali również indywidualne projekty badawcze. Dzięki temu początkujący afrykaniści pozyskali cenne doświadczenie terenowe i jednocześnie zbierali materiały do prac licencjackich i magisterskich.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.