Rakietowy kuter ORP "Władysławowo" trafił do zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Wycofany przed trzema laty ze służby rakietowy kuter ORP
"Władysławowo" trafił do kolekcji Muzeum Oręża Polskiego w
Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) - poinformował dyrektor placówki
Paweł Pawłowski.

ORP "Władysławowo" jest drugim, po ścigaczu okrętów podwodnych ORP "Fala", okrętem wojennym w zbiorach muzeum. Na bazie tych jednostek placówka chce utworzyć Kołobrzeski Skansen Morski.

Jak powiedział dyrektor Pawłowski, ORP "Władysławowo" jest w bardzo dobrym stanie. "W piątek formalnie przejęliśmy okręt od Ministerstwa Obrony Narodowej. Obecnie jednostka jest w porcie wojennym w Gdyni, do Kołobrzegu powinna zawinąć w ciągu w najbliższych trzech miesięcy" - dodał Pawłowski.

ORP "Władysławowo" to radziecki kuter projektu 205 (nomenklatura NATO Osa I). Jednostka ma długość 38,6 m, szerokość 7,6 m, wysokość 9 m, zanurzenie 2,7 m. Jej maksymalna wyporność wynosi 220 ton, zaś prędkość 40 węzłów.

Kuter był uzbrojony w cztery wyrzutnie przeciwokrętowych kierowanych pocisków rakietowych, jedną wyrzutnię kierowanych pocisków przeciwlotniczych i dwie armaty kalibru 30 mm. Załogę stanowiło 30 marynarzy. Jednostka miała zasięg 800 mil morskich i mogła przebywać w morzu 5 dób.

Kutry rakietowe typu 205 zaprojektowało biuro konstrukcyjne CKB-5. Okręty budowały stocznie w Leningradzie, Władywostoku i Rybińsku. Łącznie wyprodukowano ok. 400 takich jednostek. Były one używane m.in. przez marynarki wojenne Związku Radzieckiego, Polski, Algierii, Angoli, Bułgarii, Chin, Egiptu, Etiopii, Indii, Kuby, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Rumunii, Syrii, i Wietnamu.

Polska MW miała 13 takich kutrów. Pierwszy wszedł do służby w 1964 r., ostatni w 1975 r. Był nim ORP "Władysławowo", który również jako ostatni 31 marca 2006 r. wycofano z eksploatacji. SIBI

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera