Miliard dolarów kosztowała misja Atlantisa do teleskopu Hubble'a

Koszt kończącej się 22 maja misji wahadłowca Atlantis do
orbitalnego teleskopu Hubble'a to niemal miliard dolarów. Same
urządzenia zamontowane na kosmicznym teleskopie są warte 220 mln
dolarów - podała amerykańska agencja badań kosmicznych NASA.
Dzięki konserwacji i naprawom funkcjonowanie teleskopu zostanie
przedłużone o 5-10 lat.

Teleskop Hubble\\'a znajduje się w kosmosie od 19 lat. W tym czasie w celu przeprowadzenia napraw zainstalowanych w nim urządzeń udało się do obserwatorium pięć misji, podczas których astronauci 23 razy wychodzili w otwartą przestrzeń kosmiczną, przebywając łącznie poza wahadłowcami 166 godzin i 9 minut.

W sumie, w okresie istnienia Hubble\\'a, na jego budowę i eksploatację wydano przeszło 10 miliardów dolarów. Eksperci uważają jednak, że praca teleskopu w pełni uzasadnia takie nakłady. NASA liczy na to, że zamontowana teraz aparatura pomoże astronomom w rozszyfrowaniu wielu zagadek Wszechświata oraz w "zaglądnięciu" miliardy lat w przeszłość.

Dzięki temu, że teleskop znajduje się poza atmosferą ziemską, w ogromnym stopniu rozszerzył on "pole widzenia" ludzkości, zaglądając w głębiny Wszechświata. W czasie swej pracy kosmiczny teleskop przesłał na Ziemię ogromną liczbę zdjęć, stanowiących bezcenny materiał naukowy. Hubble pomógł astronomom w ustaleniu dokładnego wieku Wszechświata - 13,7 mld lat. Przy jego pomocy dowiedziono m.in. istnienie supermasywnych czarnych dziur.

Teleskop znajduje się na orbicie okołoziemskiej na wysokości około 600 kilometrów, na której mknie z prędkością 28 tys. km/godz. Jedno okrążenie naszej planety zajmuje mu 97 minut. Teleskop ma 13,2 metra długości, maksymalną średnicę 4,4 metra i masę 11 100 kilogramów. Kiedy startował w kosmos kosztował już 1,5 mld dolarów. Naukowcy oceniają, że dokładność przekazywanych przez niego obrazów o ok. 10 razy przewyższa dokładność, jaką mogły zapewnić wcześniej istniejące teleskopy. YY

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na Azorach odnaleziono ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera