<strong>W ambasadzie RP w Waszyngtonie odbyła się 13 maja promocja książki Aleksa Storozynskiego "The Peasant Prince: Thaddeus Kosciuszko and the Age of Revolution" (Chłopski książę: Tadeusz Kościuszko i wiek rewolucji) - pierwszej w USA biografii przywódcy powstania 1794 roku i bohatera amerykańskiej wojny o niepodległość</strong>. Jak powiedział na promocji autor, chociaż imię Kościuszki nosi wiele ulic i mostów w miastach amerykańskich, w Waszyngtonie stoi jego pomnik w pobliżu Białego Domu i jest nawet "Kosciusko Mustard", polski bohater jest w USA mało znany szerszej publiczności.
Storozynski podkreślił, że Kościuszko był nie tylko znakomitym dowódcą wojskowym, ale i jednym z ojców europejskiej demokracji, bojownikiem o prawa mniejszości narodowych i rasowych. W Ameryce przekazał w testamencie część swego majątku na wykupienie i uwolnienie czarnych niewolników należących do Thomasa Jeffersona, jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych i ich trzeciego prezydenta, z którym się przyjaźnił. Jefferson nie wykonał jednak tego testamentu.
Storozynski przypomina też w tym kontekście o "wielokulturowym" charakterze armii powstańczej w 1794 roku, w której poza uwolnionymi z poddaństwa chłopami walczyło także sześc regimentów muzułmańskich Tatarów i oddział kawalerii żydowskiej pod dowództwem Berka Joselewicza.
Kościuszko przyjechał do Ameryki w 1776 roku, w miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości, która zapoczątkowała wojnę o wyzwolenie kolonii amerykańskich spod panowania brytyjskiego. Zaprojektował forty w West Point, późniejszą Akademię Wojskową, odegrał kluczową rolę w bitwie pod Saratogą - jednej z przełomowych bitew w wojnie. Uznawano go za najbardziej utalentowanego inżyniera w armii rewolucyjnej. W 1783 roku uchwałą Kongresu został awansowany na stopień generała brygady. Otrzymał także obywatelstwo amerykańskie.
W książce Storozynskiego, która ukazała się w księgarniach kilka tygodni temu i doczekała się już kilku pochlebnych recenzji, opisane są mało znane w Polsce epizody z życia Kościuszki, jak jego przyjaźń z czarnoskórym Jeanem Lapierre z Santo Domingo który w Polsce został jego osobistym asystentem.
Wielu historykom umknęło także - zwrócił uwagę autor - że osławiony zdrajca w amerykańskiej wojnie rewolucyjnej Benedict Arnold usiłował sprzedać Anglikom wykonane przez Kościuszkę plany fortecy West Point.
"The Peasant Prince" nie jest hagiografią, a postać bohatera ukazana jest wraz z jego słabościami. Autor wspomina o licznych romansach Kościuszki, który pozostał do końca życia kawalerem, i o co najmniej dwojgu jego dzieci z pozamałżeńskich związków.
PAP - Nauka w Polsce, Tomasz Zalewski
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.