
<strong>Po trwającej dwa lata renowacji, model okrętu St Jacob ponownie znajdzie się w kolekcji gdańskiego Dworu Artusa - najciekawszego i najcenniejszego zbioru tego rodzaju w Polsce. 18 maja odbędzie się jego uroczyste odsłonięcie</strong>. Model odrestaurowali pracownicy Centralnego Muzeum Morskiego: dr inż. Jerzy Litwin (nadzór merytoryczny), Mirosław Brucki i Marek Parczyński (renowacja i konserwacja) oraz Krzysztof Parczyński senior (pozłotnik) i Wacław Słabek (snycerz).
Model znajdował się na terenie Gdańska aż do 1944 roku, kiedy to z powodu zbliżającego się frontu, ewakuowano część wyposażenia Dworu Artusa do klasztorów w Kartuzach i Żukowie. Po wojnie trafił do Muzeum Narodowego w Poznaniu, które w 1964 roku przekazało go do Muzeum Morskiego w Gdańsku. W 1997 roku wrócił na swoje historyczne miejsce w Wielkiej Hali Dworu Artusa.
Proces renowacji rozpoczął się już w 2007 roku. Postanowiono przywrócić pierwotny wygląd modelu i usunąć uzupełnienia dokonane podczas poprzednich, amatorskich konserwacji wykonywanych przez marynarzy, pensjonariuszy szpitala i przytułku św. Jakuba w Gdańsku. W wyniku prac, ważący 40 kg okręt doprowadzono do wyglądu przedstawionego na obrazie "Dwór Artusa" Johanna Karla Schultza z 1848 roku. Dzięki takiemu podejściu ponownie odkryto niebanalną urodę modelu - dowód na to, że okręty były kiedyś nie tylko pływającymi konstrukcjami, ale również prawdziwymi dziełami sztuki, odzwierciedlającymi gust swojej epoki i dokumentującymi potęgę krajów.
Cały rok poświęcono na wykonanie szczegółowej dokumentacji konserwatorskiej i techniczno-rysunkowej. Następnie, dzięki starannym badaniom ultrafioletem odtworzono polichromię kadłuba i omasztowania okrętu. Uzupełniono pozłacane dekoracje, które w oryginale były złocone z czystym kruszcem. Dobudowano nadburcia na rufie wraz z pokładami i dekoracjami, dodano 12 furt działowych, 23 armatki i 8 kompletnych lawet, wykonano figurę dziobową św. Jakuba, która zastąpiła starą niezidentyfikowaną formę. Zakonserwowano olinowanie, które jest w 90 proc. oryginalnie zachowane.
Konserwatorzy dokonali też gruntownej renowacji wnętrza okrętu. Polichromię uzupełniono do stanu utrwalonego na obrazie Schultza przedstawiającym wnętrze Dworu Artusa.
Podczas uroczystości Mirosław Brucki z Centralnego Muzeum Morskiego przedstawi proces renowacji modelu, a o samym modelu opowie dr Jerzy Litwin. Dzieje kolekcji w Dworze Artusa przybliży Edward Śledź.
Uroczystość odsłonięcia modelu St Jacob odbędzie się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów. Fundatorem przedsięwzięcia renowacji modelu są Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.
Honorowy Patronat nad uroczystością przyjęli: Metropolita Gdański abp Sławoj Leszek Głódź, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek oraz prowincjał Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów o. Jacek Waligóra.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 na Dworze Artusa - Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. á PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.