Wrak łodzi Wikingów odkryty w Szwecji

Wrak łodzi Wikingów odkryty został na dnie jeziora Wener,
największego jeziora w Szwecji - donosi serwis internetowy The
Local.

Odkrycia dokonał zespół nurków w okolicach archipelagu Luro, w środkowej części jeziora Wener, położonego w południowej Szwecji.

Jak poinformował Roland Peterson z Muzeum Wener, specjalizujący się w archeologii podwodnej, znalezisko jest pierwszym wrakiem łodzi Wikingów, odkrytym w szwedzkich wodach.

Pozostałości kilku łodzi Wikingów, odnalezionych dotąd w Szwecji, zostały odkryte na stanowiskach lądowych.

Nurkowie odnaleźli wystający z dna morskiego fragment ożebrowania łodzi, który okazał się częścią wraku o długości 20 metrów, pokrytego warstwą osadów dennych o grubości 1 metra.

Archeolodzy wydobyli próbki drewna pobrane z wraku, a także fragmenty żelaznej włóczni i miecza znajdujących się na łodzi, do dalszych badań i ustalenia wieku znaleziska.

Archeolodzy z Muzeum Wener wraz z nurkami straży przybrzeżnej badają dno jeziora w ramach wspólnego przedsięwzięcia, którego celem jest odnalezienie i zbadanie wraków znajdujących się na dnie.

Dotychczas badacze odnaleźli na obszarze o średnicy zaledwie 200 metrów 6 wraków, z których 3 zostały odnalezione w jednym miejscu.

Według R. Petersona, w ich przypadku jest jeszcze za wcześnie na ustalenie, czy one również pochodzą z czasów Wikingów, którzy w okresie VIII-XI w. n.e. podejmowali ze Skandynawii dalekie wyprawy morskie. JOT

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Uznawany za zagrożony gatunek ibis grzywiasty pojawił się w jednym z miast

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja potrzebuje kompasu moralnego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera