
<strong>Zastosowanie nowoczesnych metod komputerowych jest niezbędne dla rozwoju polskiej archeologii. Technologie cyfrowe to element nowoczesnej opieki nad zabytkami, a także nowe możliwości prowadzenia działalności badawczej - ocenił dr Rafał Załata z Instytut Archeologii UKSW podczas rozpoczętej w czwartek konferencji naukowej "Cyfrowa przeszłość 2009 - Metody komputerowe w archeologii".</strong> Dwudniowe spotkanie naukowców na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego poświęcone nowoczesnym metodom komputerowym w archeologii zorganizował Instytut Archeologii UKSW. Honorowy patronat nad konferencją pełni m.in.: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jednym z patronów medialnych konferencji jest Nauka w Polsce - serwis Polskiej Agencji Prasowej.
W programie konferencji zaplanowano niemal 40 wystąpień.
Jak wyjaśnił PAP dr Zapłata, jednym z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych we współczesnej archeologii i geografii jest System Informacji Geograficznej - GIS. Dzięki niemu - podkreślił - informacje, które pozyskujemy podczas wykopalisk są gromadzone i stanowią bazę danych, do której jest bardzo łatwy i szybki dostęp. System daje możliwość analizowania bardzo dużych zbiorów danych, co jest szczególnie przydatne w przypadku informacji o zabytkach, których są tysiące.
Taka baza danych, zawiera informacje tekstowe i zebrane w tabelach, którymi można łatwo zarządzać, analizować i pozyskiwać nowe rezultaty.
Naukowiec zaznaczył, że dostęp do bazy danych musi być jednak w jakiś sposób ograniczony, bo czasami stanowiska archeologiczne są niszczone. Z tego powodu zwykli użytkownicy internetu mają ograniczone prawa dostępu. Naukowcy mają dostęp do większej liczby informacji.
Podczas pierwszego dnia konferencji historię rozwoju komputeryzacji polskiej archeologii przypomniał prof. Zbigniew Kobyliński z Instytutu Archeologii UKSW.
Jak mówił, jednym z pierwszych komputerów dostępnych polskim archeologom był "Sinclair 2X Spectrum". Jego posiadaczem był prof. Przemysław Urbańczyk - pionier w komputeryzacji archeologii.
W drugiej połowie lat siedemdziesiątych jako pracownik Instytutu Historii Kultury Materialnej, prowadził on prace badawcze nad zastosowaniem metod komputerowych w archeologii. Podjął samodzielne próby wykorzystania komputerów "Odra" w archeologii. Rezultatem jego prac była pierwsza publikacja w polskim piśmiennictwie naukowym poświęcona komputeryzacji tej dziedziny wiedzy pt. "Metody komputerowe w archeologii". W 1979 roku opublikował ją periodyk "Archeologia Polski".
W latach osiemdziesiątych przy Instytucie Historii Kultury Materialnej powstała pierwsza komputerowa pracownia archeologiczna. IHKM zakupił wówczas trzy komputery osobiste oraz zatrudnił informatyka, czuwającego nad postępami w komputeryzacji polskiej archeologii - wspominał prof. Kobyliński.
Dodał, że w latach osiemdziesiątych podjęto pionierskie w ówczesnej Polsce działania na rzecz stworzenia ogólnopolskiej komputerowej bazy danych o stanowiskach archeologicznych. Tworzono wersje oprogramowania komputerowego, które miały być obligatoryjnie stosowane w ośrodkach konserwatorskich i dokumentacyjnych kraju.
W latach dziewięćdziesiątych poszczególne ośrodki zaczęły jednak tworzyć własne oprogramowanie i próby przywracania jedności w tym zakresie kończyły się niepowodzeniem - skonstatował.
Zauważył, że w roku 1992, podczas międzynarodowej konferencji w Danii, goście z Polski stanowili liczną grupę, jednak widać było, że poziom wykorzystania komputerów w polskiej archeologii zaczyna odbiegać od standardów światowych.
Prof. Kobyliński przyznał, że od 15 lat ma uczucie, że "wspaniałe możliwości zastosowania komputerów nie zmieniły polskiej archeologii aż tak bardzo, jak tego oczekiwaliśmy".
Podczas pierwszego dnia konferencji prelegenci omawiali również kwestie związane z nowymi trendami w muzealnictwie, scanningiem obiektów architektonicznych, wykorzystaniem internetu w edukacji, archeologii w internecie.
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.