Amerykanie walczą z syndromem białego nosa, który dziesiątkuje nietoperze

Tysiące jaskiń i byłych kopalni w 33 stanach USA zostanie
zamkniętych, by zapobiec zarazie, która dziesiątkuje nietoperze.
Infekcja grzybiczna, nazwana przez naukowców syndromem białego
nosa, zabiła już w Stanach Zjednoczonych około 500 tys.
nietoperzy.

Syndrom białego nosa został po raz pierwszy zauważony dwa lata temu w Nowym Jorku. Jego objawem jest biały nalot na pysku i skrzydłach nietoperzy. Infekcja sprawia, że podczas zimowego snu nietoperze szybciej spalają tkankę tłuszczową i co za tym idzie - za szybko się budzą. W niskiej temperaturze nie są jednak w stanie zdobyć pożywienia, przez co umierają z głodu.

Choroba nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, choć zdaniem naukowców to właśnie wędrujący po jaskiniach turyści i grotołazi mogą przyczyniać się do jej rozprzestrzeniania, przenosząc zarazki na butach lub sprzęcie.

Służba Leśna Stanów Zjednoczonych zadecydowała, że dopóki nie zostaną poznane dokładne przyczyny rozprzestrzeniania się choroby, jaskinie będą dla zwiedzających niedostępne. Według przewidywań ma to potrwać około rok.

Osobom, które nie zastosują się do zakazu grozić będzie do 6 miesięcy więzienia lub grzywna w wysokości do 10 tys. USD.

"Nietoperze pełnią bardzo ważną rolę regulując liczbę insektów, między innymi komarów. Od kwietnia do października zjadają tyle insektów, ile ważą. Strata 500 tys. nietoperzy oznacza więc, że ponad tysiąc ton insektów nie zostało zjedzonych" - mówi Becky Ewing z Służby Leśnej Stanów Zjednoczonych.KOC

PAP - Nauka w Polsce

tot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera