<strong>Uniwersytet Ruprechta Karola w Heidelbergu otrzyma medal "Merentibus" przyznawany przez Uniwersytet Jagielloński</strong>. Decyzję o uhonorowaniu najstarszej niemieckiej uczelni wyższej podjął Senat UJ na posiedzeniu 29 kwietnia, doceniając m.in. "wspólne przedsięwzięcia podejmowane z UJ".
Wieloletnia współpraca obu uczelni zaowocowała stworzeniem najnowocześniejszych polskich projektów w dziedzinie edukacji prawniczej. Jednym z nich jest uruchomienie we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim Szkoły Prawa Niemieckiego, w której zajęcia prowadzą najwybitniejsi przedstawiciele niemieckiej nauki prawa. Obecnie trwa 12. edycja zajęć.
Od siedmiu lat działa też polsko-niemiecki projekt badawczo- naukowy pod nazwą - Europejskie Kolegium Doktoranckie UJ. W ramach współpracy utworzono również polsko-niemiecką Nagrodę im. Stanisława Kutrzeby w dziedzinie ochrony praw człowieka; uruchomiono coroczne polsko-niemieckie seminaria i praktyki zawodowe dla studentów i młodych naukowców; stworzono bogaty księgozbiór Szkoły Prawa Niemieckiego w bibliotece Wydziału Prawa i Administracji UJ oraz sukcesywne wzbogacano bibliotekę o nowe pozycje książkowe i materiały dydaktyczne - czytamy na stronie.
Medal "Merentibus" otrzymują osoby, organizacje lub instytucje polskie i zagraniczne, szczególnie zasłużone dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyjątkowo medal "Merentibus" można przyznać również pracownikowi UJ. Decyzję w sprawie przyznania medalu podejmuje - na wniosek rektora - Senat UJ.
Osoba lub instytucja odznaczona orderem "Merentibus" zostaje wpisana do Księgi Odznaczonych wraz z uzasadnieniem nadania wyróżnienia. Oprócz medalu otrzymuje dyplom. Dekoracji dokonuje rektor UJ podczas uroczystości akademickiej.
W 2008 roku medal "Merentibus" otrzymali: prof. Hertmut Macher z Uniwersytetu Duisburg-Essen, prof. Andrzej Tarnawski, The Catholic Unversity of America oraz uniwersytety w Orleanie i Wiedniu.
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.