
<strong>25 kwietnia w Paryżu zmarł Piotr Słonimski - światowej sławy biolog, genetyk, twórca genetyki mitochondrialnej - poinformowała "Gazeta Wyborcza". Jak podała RFI, Słonimski od długiego czasu ciężko chorował na serce.</strong> W sobotę rano przeszedł skomplikowaną operację w szpitalu Necker, a następnie został przewieziony do Pitié-Salpetriere. Próby reanimacji się nie powiodły. Naukowiec, nazywany często papieżem genetyki mitochondrialnej, urodził się w 1922 r. w Warszawie. Uczył się w Gimnazjum Stefana Batorego, później na tajnych kompletach studiował medycynę. Podczas okupacji był żołnierzem Armii Krajowej w stopniu podchorążego. Walczył w powstaniu warszawskim.
"W 1952 r. obronił doktorat z nauk przyrodniczych na temat tworzenia się enzymów oddechowych u drożdży, a potem, po wyjeździe Ephrussiego do Ameryki, objął jego zakład. W wieku 34 lat został dyrektorem laboratorium, najmłodszym w historii francuskiej biologii" - podkreśla Gazeta.
Jak dodaje, Słonimski pasjonował się mitochondriami, małymi tworami dostarczającymi żywym komórkom - roślinnym i zwierzęcym - energii. Jego zespół odkrył, że mitochondria posiadają własny, niezależny od jądra, zestaw genów, a następnie odkrył również zasady regulujące dziedziczeniem owych genów.
"W biologii - jego zdaniem - w ciągu ostatnich 50. lat zdarzyły się tylko dwa naprawdę rewolucyjne koncepty. Tzw. dogmat centralny, czyli przepis na robienie białka z DNA i teoria Mitchella, tłumacząca, w jaki sposób komórka uzyskuje energię" - czytamy w "GW".
Słonimski przez długi czas był dyrektorem Centrum Genetyki Molekularnej w paryskim CNRS. Był również zagranicznym członkiem Wydziału II - Nauk Biologicznych PAN oraz Wydziału IV - Przyrodniczego. Jego stryjem był pisarz Antoni Słonimski. AGT
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.