Naukowcy: Kobiety nie stają się atrakcyjniejsze dla pijanych mężczyzn

Nie jest prawdą, iż mężczyznom po kilku piwach kobiety wydają się
atrakcyjniejsze - twierdzi dr psychologii Vincent Egan z
uniwersytetu w Leicester, który opublikował swe badania w "British
Journal of Psychology".

Według niego, pożądliwe łypanie wzrokiem na kobiety przez mężczyzn będących pod wpływem alkoholu nie ma wpływu na ocenę ich atrakcyjności, która zasadniczo nie różni się od oceny mężczyzn trzeźwych.

"Zarówno mężczyźni trzeźwi, jak i będący pod wpływem alkoholu są w tym względzie równie niewyrobieni w smaku" - uważa Egan.

Naukowiec z Leicester zwerbował 240 ochotników - kobiet i mężczyzn, którzy będąc w różnych fazach oddziaływania alkoholu oglądali zdjęcia kobiet pod kątem oceny ich atrakcyjności i wieku.

Wprawdzie będącym pod wpływem alkoholu kobietom niektóre twarze wydały się ładniejsze, jednak w przypadku mężczyzn takiej prawidłowości nie stwierdzono. Zdaniem dra Egana dowodzi to, że teoria, według której pijackie łypanie wzrokiem jest u mężczyzn wyrazem hołdu dla atrakcyjności kobiet, jest nieprawdziwa.

Ani w przypadku kobiet, ani mężczyzn spożycie alkoholu nie miało wpływu na zdolność oceny wieku. Zdaniem Egana sugeruje to, że alkohol nie powinien być okolicznością łagodzącą w sądowych sprawach o seks z nieletnią.

Psycholodzy z Leicester nie mają jasności, dlaczego kobietom pod wpływem alkoholu niektóre twarze wydają się ładniejsze. Tłumaczą to tym, że kobiety są uczciwsze w swych opiniach w tym względzie od mężczyzn. ASW

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Naukowcy badają nieznaną nauce paproć sprzed 300 mln lat

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: państwa są "ekologiczne" dzięki przesuwaniu emisji poza własne granice

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera