Archeolodzy rozpoczynają poszukiwania grobów królowej Kleopatry i
Marka Antoniusza w pobliżu Aleksandrii w Egipcie - podaje agencja
Associated Press.
Świątynia została zbudowana w okresie panowania króla Ptolemeusza II (282-246 r. p.n.e.) nad jeziorem Marjut (współczesna nazwa Abu Sir) i znajduje się w odległości ok. 40 kilometrów od Aleksandrii.
Zespoły archeologów z Egiptu i Dominikany od trzech lat prowadzą prace wykopaliskowe na terenie świątyni Taposiris Magna. Wykonane ostatnio badania przy użyciu radaru wykazały istnienie pod ziemią kilku głębokich szybów, z których trzy mogły być wykorzystane jako komory grobowe do pochówku zmarłych.
W ubiegłym roku naukowcy odnaleźli na stanowisku posąg Afrodyty wykonany z brązu, głowę posągu z alabastru przedstawiającego królową Kleopatrę, maskę należącą - zdaniem ekspertów - do Marka Antoniusza oraz 22 monety z wizerunkiem królowej.
Zdaniem dr. Zahi Hawassa, szefa Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, rysy twarzy władczyni przedstawione na odkrytych monetach i posągu potwierdzają przekazy o wyjątkowej urodzie Kleopatry.
Kleopatra VII Wielka (69-30 r. p.n.e.) była ostatnią królową Egiptu (od 51 r. p.n.e.) z dynastii Ptolemeuszy, zaś Marek Antoniusz (ok. 83-30 r. p.n.e.) był rzymskim wodzem, stronnikiem Cezara i konsulem, od 43 r. członkiem II triumwiratu - zawartego razem z Oktawianem i Lepidusem, a od 37 r. p.n.e. mężem Kleopatry.
Marek Antoniusz poślubił Kleopatrę po odesłaniu do Rzymu swojej pierwszej żony Oktawii - siostry Oktawiana - bez uzyskania z nią rozwodu, co stało się dla Oktawiana pretekstem do wypowiedzenia Egiptowi wojny w 32 r. p.n.e.
Wojska Kleopatry i Antoniusza poniosły klęskę w bitwie morskiej pod Akcjum w 31 r. p.n.e., co doprowadziło do samobójczej śmierci w 30 r. p.n.e. najpierw Marka Antoniusza, a potem Kleopatrę. Jak dotąd archeologom nie udało się odnaleźć ich szczątków ani ustalić miejsca pochówku. JOT
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.