Co osadza się w "Domaniowskim Morzu"

<strong>Zbiornik zaporowy Domaniów na rzece Radomce, zwany przez lokalnych patriotów Domaniowskim Morzem, to malowniczy zalew zbudowany w latach 1996-2001</strong>. Tu właśnie dr inż. Agnieszka Policht-Latawiec z <a href="http://www.wisig.ar.krakow.pl/program/index.php?id=uczestnicy">Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego (UR) w Krakowie </a>ocenia wpływ osadów dennych na jakość wody. Jej projekt uczelnia nagrodziła specjalnym stypendium naukowym. &quot;To badania o dużym znaczeniu praktycznym. Jeżeli nastąpią zachwiania w zasobach wodnych Polski, to retencja tego zbiornika będzie wykorzystana do ujęcia wody pitnej dla mieszkańców Radomia&quot; - mówi badaczka.

Dodaje, że kiedy w zbiorniku obumierają cząstki organiczne, osadza się w nim organiczna masa razem z zanieczyszczeniami - mówi się, że zbiornik zarasta. "Celem moich badań jest sprawdzenie, w jakim stopniu woda wchłania zanieczyszczenia czyli w jakim stopniu osady wpływają na jakość wody i odwrotnie: jaki wpływ na osady mają zanieczyszczenia z wody" - tłumaczy.

Akwen Domaniów położony jest na terenie gmin Przytyk, Wieniawa i Wolanów. Jest to zbiornik przepływowy i, choć jest stosunkowo młody, to z każdym rokiem pojawia się tu coraz więcej materiału badawczego.

"Na początku, kiedy prowadziłam wstępne badania, osadów dennych była tu znikoma ilość. Teraz chcę powtórzyć te badania, żeby sprawdzić jak ten zbiornik pracuje. Domaniów ma już 8 lat i osad zaczyna być widoczny, dlatego chciałabym wystąpić o grant krajowy na szersze badania" - mówi dr Policht-Latawiec.

Naukowcy z UR współpracują z radomskim oddziałem Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, który opiekuje się zbiornikiem, użycza badaczom zaplecza gospodarczego i oferuje nocleg - prace wymagają bowiem każdorazowo minimum trzech dni analiz na miejscu.

Wyniki tych analiz dr inż. Policht-Latawiec chce porównać z badaniami innych zbiorników i wyciągnąć wnioski ogólne. Nawiązała współpracę z dr Ewą Szarek-Gwiazdą z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, która od wielu lat bada jeziora położone w różnych częściach Polski.

"Dzięki badaniom zbiorników położonych w różnych miejscach zyskujemy porównanie i wiedzę - m.in. o tym, czy zanieczyszczone powietrze też ma wpływ na to, co płynie w wodach powierzchniowych" - wyjaśnia badaczka z UR.

Jak zapowiada, będzie próbowała znaleźć klucz do ogólnego mechanizmu rządzącego procesami osadzania i ich związkiem z zanieczyszczeniami. Być może stworzy algorytm, a później model, który pozwoli stwierdzić, jaki jest procent wymywania zanieczyszczeń z osadu do wody i odwrotnie - w jakim stopniu osad owe zanieczyszczenia przechwytuje.

"Warto wiedzieć, czy dany zbiornik nie stanie się w końcu oczyszczalnią, ponieważ osad w pewnym momencie może być już tak zanieczyszczony, że jego wpływ na wodę będzie wyłącznie destrukcyjny. Na szczęście przez najbliższe 50 lat nic takiego nie grozi zbiornikowi w Domaniowie" - stwierdza naukowiec.

Komisja stypendialna UR uznała projekt badawczy dr inż. Policht- Latawiec za ciekawy i przydatny. Doceniono jego związek z ochroną środowiska, troską o człowieka i organizmy żywe. Warto dodać, że Domaniów jest bogaty w faunę - to nie tylko raj dla wędkarzy, ale również miejsce, gdzie ptactwo osiada na spoczynek. Na jeziorze jest też wyspa, na której znajdują się ptasie stanowiska lęgowe. KOL

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera