W Chęcinach ma stanąć europejskie centrum edukacji geologicznej

<strong>Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej chce zbudować do 2013 roku Uniwersytet Warszawski w Chęcinach koło Kielc</strong>. W przedsięwzięcie to zainwestuje konsorcjum, w skład którego wchodzą: uczelnia, gmina Chęciny i samorząd województwa świętokrzyskiego - zapowiadają strony porozumienia. &quot;Obiekt będzie służyć jako nowoczesny, wielofunkcyjny, sezonowy ośrodek praktycznych zajęć terenowych studentów geologii wszystkich wydziałów krajowych oraz uniwersytetów w Bratysławie, Rydze, Tybindze, Budapeszcie i Wilnie&quot; - poinformował dr Piotr Ziółkowski z UW.

Zgodnie z projektem, obok ośrodka powstanie lapidarium z wielkogabarytowymi okazami skał z Gór Świętokrzyskich i szklarnia z żywymi skamieniałościami, czyli organizmami, które - jak m.in. araukaria - nie podlegały ewolucji i od zamierzchłych czasów nie przerodziły się w inne gatunki - wyjaśnił naukowiec.

Jak przypomniał, Góry Świętokrzyskie są unikatowym w skali europejskiej obszarem, na którym odsłoniły się skały datowane od Kambru po dziś, co oznacza, że można tam poznać zmiany budowy geologicznej Ziemi w okresie ponad 500 mln lat.

Projektowany ośrodek dydaktyczno-szkoleniowy będzie mieć modułową architekturę, pozwalającą na wykorzystywanie go do różnych celów. Jako placówka samofinansująca się zaoferuje także zajęcia geologiczne i zielone szkoły uczniom różnych poziomów edukacji oraz usługi hotelowo-gastronomiczne uczestnikom różnego typu konferencji - zapowiedział Ziółkowski.

Burmistrz Chęcin Robert Jaworski poinformował, że gmina jest gotowa przekazać uczelni w formie aportu działkę położoną między Korzeckiem a górą Rzepką, która stanowi rezerwat przyrody nieożywionej, prezentujący m.in. różne formy zjawisk krasowych.

Z kolei samorząd województwa ma pomóc uczelni w pozyskaniu europejskiego wsparcia finansowego na inwestycje. "Zwłaszcza, że Centrum Edukacji Geologicznej byłoby sąsiadem Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim i powstałaby przez to lokalna symbioza nauki" - powiedział burmistrz.

Uniwersytet Warszawski od 50 lat organizuje wokół Chęcin praktyki studentów geologii; od około 20 lat korzysta z bazy lokalowej w Bocheńcu, która jednak nie spełnia standardów. W rejon Chęcin przyjeżdżają również na zajęcia terenowe studenci geologii i geografii z wielu innych uczelni w kraju i za granicą. MCH

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera