Piece do wypalania cegieł z XV wieku, służące do umacniania
Wielkiego Muru, odkryte zostały na stanowisku w Chinach - donosi
serwis internetowy CCTV.
Na stanowisku naukowcy odnaleźli ponad 40 pieców do wypalania cegieł, które były używane do rozbudowy i umacniania elementów konstrukcji Wielkiego Muru Chińskiego w XV wieku, w czasach panowania dynastii Ming (1368-1644 r.)
Odkryte piece znajdują się w odległości około 100 metrów od linii lokalnego odcinka Wielkiego Muru w Chengziyu. Wśród ośrodków produkcji budulca elementów muru odkrytych dotychczas w Chinach, znalezisko sprzed 600 lat w prowincji Hebei jest ośrodkiem położonym najbliżej linii muru.
Wielki Mur Chiński był największą budowlą obronną świata w północnych Chinach, w okresie swojej świetności mierzącą ponad 7600 kilometrów długości. Jego budowę rozpoczęto w około VI w. p.n.e. i kontynuowano w epoce Walczących Królestw (480-221 r. p.n.e.), kiedy poszczególne państwa feudalne budowały osobne odcinki muru.
Połączenie budowli w jeden zespół obronny przed plemionami mongolskimi nastąpiło w czasie panowania pierwszego cesarza z dynastii Cin, Szy Huang-ti (221-210 r p.n.e.).
Od czasu powstania Wielkiego Muru dokonywano w nim wielu umocnień i napraw, a prace budowlane na największą skalę miały miejsce we wczesnym okresie dynastii Ming, kiedy północne granice cesarstwa chińskiego były znów poważnie zagrożone. JOT
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.