Wykład otwarty o "Wielkim Zderzaczu Hadronów"

<strong>Osoby zainteresowane Wielkim Zderzaczem Hadronów mogą skorzystać z otwartego i bezpłatnego wykładu prof. Marka Jeżabka, który odbędzie się w środę, 8 kwietnia, w warszawskim Pałacu Staszica.</strong> Spotkanie organizują: Polska Akademia Nauk oraz Towarzystwo Naukowe Warszawskie.

Wielki Zderzacz Hadronów (Large Hadron Collider - LHC) to akcelerator cząstek elementarnych zbudowany w laboratorium CERN pod Genewą - umieszczony w 27-kilometrowym tunelu między Francją a Szwajcarią, ok. 100 metrów pod ziemią. Jego budowa trwała kilkanaście lat i pochłonęła kilka miliardów euro.

Do prac zaangażowało się ok. 10 tys. naukowców z całego świata, także z kilku polskich ośrodków badawczych, które w zamian będą mieć dostęp do wyników eksperymentów. LHC to jedna z największych inwestycji naukowych świata - wspólne przedsięwzięcie 20 krajów europejskich zrzeszonych w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).

W tunelu z nieosiągalną do tej pory prędkością mają poruszać się i zderzać ze sobą protony. Naukowcy liczą, że obserwacja tego, co powstanie w wyniku zderzeń, doprowadzi do odkrycia nowej materii, której istnienia są pewni. Tuż po pierwszym uruchomieniu, we wrześniu 2008 r. LHC uległ awarii - ma ponownie ruszyć pod koniec września 2009 r.

Pierwsza część najbliższego wykładu będzie poświęcona historii budowy LHC i stanowi prac przy naprawie akceleratora. Profesor omówi rolę polskich naukowców w całym przedsięwzięciu. W drugiej części wykładu powie czego oczekują oni od eksperymentów na Wielkim Zderzaczu Hadronów.

Prof. Jeżabek jest fizykiem, prowadzi badania z dziedziny cząstek i oddziaływań fundamentalnych. Obecnie jest profesorem zwyczajnym Akademii Górniczo-Hutniczej, od 2004 roku sprawuje funkcję dyrektora Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

Wykład poświęcony LHC jest częścią cyklu spotkań popularnonaukowych, skierowanych do szerokiego grona słuchaczy. Od 2003 r. odbywają się one niemal w każdą drugą środę miesiąca. Inicjatorami cyklu są: Polska Akademia Nauk oraz Towarzystwo Naukowe Warszawskie. Prelekcje wygłaszają naukowcy i ludzie kultury z wielu ośrodków krajowych i zagranicznych.

W 2009 roku odbyły się już m.in. następujące wykłady: "Historia odkrycia penicyliny", "Drzewa moje ojczyste... Pomniki nasze" i "Skąd się biorą dzieci? czyli po nitce, a raczej dwu, do kłębka".

Dodatkowe informacje dotyczące spotkań można uzyskać pisząc na adres: wszechnica@pan.pl.

Wykład poświęcony Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów rozpocznie się o godz. 17.30, w Sali Okrągłego Stołu Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72 w Warszawie. EKR

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.06.2024 PAP/Art Service

    Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon odwiedziło ponad 102 tys. gości; w planach planetarium

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzator astronomii: po prostu patrzmy w niebo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera