UMCS będzie współpracował z Zakładami Azotowymi "Puławy"

<strong>Zakłady Azotowe &quot;Puławy&quot; oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie będą współpracować przy projektach badawczych, a studenci UMCS będą odbywać praktyki w puławskiej firmie. Umowę o współpracy podpisali 30 marca rektor UMCS prof. Andrzej Dąbrowski oraz prezes zarządu Zakładów Azotowych &quot;Puławy&quot; Paweł Jarczewski</strong>. &quot;Na początek będziemy realizować jeden projekt badawczy dotyczący zagospodarowania odpadów azotanu magnezu&quot; - powiedział rektor UMSC. Dodał, że szczegóły projektu będą jeszcze ustalane.

Osad azotanu magnezu powstaje jako produkt uboczny przy produkcji nawozów. Przeszkodą w zastosowaniu go jako nawozu jest wysoka zawartość żelaza. "Może naukowcom uda się znaleźć inne jego zastosowanie" - powiedział Jarczewski.

Umowa przewiduje też organizowanie w ZA "Puławy" praktyk dla studentów UMCS - głównie z wydziałów chemii i fizyki. "Jest to na razie porozumienie ramowe, szczegóły będą jeszcze uzgadniane" - zaznaczył prorektor UMCS ds. kształcenia prof. Stanisław Chibowski.

Na mocy porozumienia także pracownicy ZA Puławy będą odbywać w UMCS studia podyplomowe na różnych kierunkach.

ZA Puławy to największa w Polsce firma w branży nawozowo- chemicznej i liczący się na świecie producent nawozów, melaminy i kaprolaktamu. Około połowa przychodów firmy pochodzi z eksportu.REN

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    FNP: niemal 71 mln na badania naukowe o potencjale aplikacyjnym i założenie zespołów badawczych

  • Fot. Adobe Stock

    "Rz": Nauka i biznes wreszcie połączą siły

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera