Olejek z drzewa herbacianego w połączeniu ze srebrem zabija bakterie

Preparat z olejku z drzewa herbacianego i srebra skutecznie zabija
większość mikroorganizmów powodujących zakażenia ran skóry -
poinformowali naukowcy z Wielkiej Brytanii podczas Spotkania
Mikrobiologów w Harrogate.

Wan Li Low wraz z kolegami z University of Wolverhampton na podstawie wiedzy, że zarówno olejek z drzewa herbacianego jak i srebro (w postaci azotanu srebra) mają działanie przeciwbakteryjne, postanowił połączyć obydwa składniki w niskich stężeniach i sprawdzić skuteczność takiego preparatu. Naukowcy przeprowadzili testy na mikroorganizmach najczęściej powodujących zakażenia skóry - między innymi gronkowcu złocistym i drożdżaku Candida albicans - preparat z olejku z drzewa herbacianego i srebra zabił obydwa rodzaje patogenów.

Następnie autorzy badań "zapakowali" preparat do maleńkich kulek zbudowanych z naturalnie występujących w komórkach lipidów tzw. liposomów. Dzięki zastosowaniu tej techniki naukowcy mogli jeszcze bardziej obniżyć stężenia składników aktywnych swojego preparatu i tym samym zminimalizować ryzyko działań niepożądanych leku.

Stosowane oddzielnie w dużych stężeniach srebro oraz olejek z drzewa herbacianego często powodują uciążliwe dla pacjentów skutki uboczne, duże dawki srebra przebarwiają skórę, a olejek herbaciany może wysuszać i dotkliwie podrażniać.

Jak podkreślają autorzy doniesienia wraz z rosnącą długością życia coraz częściej pacjenci w podeszłym wieku cierpią na owrzodzenia nóg, odleżyny i tym podobne. Zapotrzebowanie na łatwy i bezpieczny preparat antyseptyczny jest coraz większe. Naukowcy mają nadzieję, że opracowany przez nich lek pomoże w leczeniu zakażeń skóry i okaże się skuteczny przeciwko szczepom bakterii odpornych na antybiotyki. KDO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera