Rzucenie palenia przed 15. tygodniem ciąży zmniejsza ryzyko powikłań

U przyszłych mam, które przestaną palić przed 15. tygodniem ciąży,
ryzyko porodu przedwczesnego i urodzenia zbyt małego dziecka spada
do poziomu typowego dla niepalących - donoszą naukowcy z Australii
na łamach pisma "British Medical Journal".

Kobiety, które palą po 15. tygodniu ciąży - w porównaniu z przyszłymi mamami, które rzuciły palenie - są trzykrotnie bardziej narażone na przedwczesny poród i mają dwa razy wyższe ryzyko urodzenia dzieci o niskiej wadze ciała. Doktor Lesley McCowan z University of Auckland, główny autor pracy, podkreśla że bardzo ważne jest uświadamianie ciężarnych, że rzucenie palenia na początku ciąży korzystnie wpływa na zdrowie mamy i dziecka.

Od wielu lat wiadomo, że palenie podczas ciąży zwiększa ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego, urodzenia dziecka o niskiej masie ciała, a nawet martwego. Naukowcy z Australii postanowili sprawdzić, czy rozstanie z nałogiem we wczesnej ciąży zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego i urodzenia dziecka o niskiej masie ciała.

Autorzy analizowali historię medyczną 2500 ciężarnych pań. Kobiety podzielono na trzy grupy: niepalące, mamy, które rzuciły palenie przed 15. tygodniem ciąży, i palaczki.

Okazało się, że nie ma różnicy w częstości przedwczesnych porodów i narodzin zbyt małych dzieci pomiędzy grupą pań niepalących i tych, które rzuciły palenie na początku ciąży. Palaczki zdecydowanie częściej od pozostałych grup rodziły zbyt wcześnie, a ich dzieci miały niską masę urodzeniową. Ponadto naukowcy stwierdzili, że rozstanie z nałogiem nie powodowało u przyszłych mam stresu.

Podsumowując wyniki swojej pracy autorzy radzą wszystkim przyszłym mamom: "Jeśli nie rzuciłyście palenia przed ciążą, zróbcie to jak najwcześniej możliwe". KDO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera