
<strong>W tym tygodniu do księgarń trafił nowy przekład książki "Nowoczesność i Zagłada" Zygmunta Baumana. To drugie polskie wydanie jednej z najszerzej komentowanych książek o holokauście. "Nowoczesność i Zagłada" to książka, za którą Zygmunt Bauman otrzymał Europejską Nagrodą Amalfi i prestiżową Nagrodę im. Theodora Adorna.</strong> Socjolog pokazuje w niej, że zagłada nie powinna być rozpatrywana jako historyczna przeszłość, w której winni zostali osądzeni. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego do straszliwych zbrodni doszło w nowoczesnym społeczeństwie, w zaawansowanym stadium jego cywilizacyjnego rozwoju i szczytowej fazie rozkwitu kultury.
Bauman namawia do myślenia i analizowania tego problemu również jako przestrogi, dotyczącej dzisiejszego sposobu życia, jakości instytucji, na których opieramy nasze bezpieczeństwo oraz przydatności kryteriów, za pomocą których oceniamy nasze postępowanie i relacje z drugim człowiekiem.
Pierwsze polskie wydanie "Nowoczesności i Zagłady" ukazało się w 1992 roku nakładem Biblioteki Kwartalnika Masada w przekładzie Franciszka Jaszuńskiego. "Obecnie publikujemy książkę w nowym, zaakceptowanym przez Baumana przekładzie autorstwa Tomasza Kunza" - podaje Janusz Jabłoński z Wydawnictwa Literackiego, które opublikowało "Nowoczesność i Zagładę".
Jednocześnie nakładem wydawnictwa Znak ukazuje się wznowienie wspomnień okupacyjnych Janiny Bauman - żony autora "Nowoczesności i Zagłady". Książka nosząca tytuł "Zima o poranku" po raz pierwszy ukazała się po polsku w 1989 roku.
Janina Bauman urodziła się w 1926 roku w zasymiliowanej rodzinie żydowskiej. Od wczesnej młodości prowadziła dzienniki, jednak burzliwe koleje losu sprawiły, że jej wspomnienia z lat wojny musiały czekać na publikację kilkadziesiąt lat, zanim mogły ukazać się drukiem. Narracja prowadzona przez dorosłą kobietę przeplata się w książce z fragmentami pamiętnika z młodości.
W czasie okupacji cała rodzina trafiła do warszawskiego getta, skąd Janinie oraz jej siostrze i matce udało się uciec. Pomogła im przetrwać "aryjska" niania dziewczynek. Autorka opisuje, jak ukrywały się w najróżniejszych domach, w Warszawie i pod Krakowem (między innymi u narkomanki, która potrzebowała pieniędzy na morfinę, prostytutki przyjmującej hitlerowców czy okultystki).
Zygmunt Bauman jest jednym z najbardziej cenionych i znanych w świecie socjologów i filozofów. Jego nazwisko jest wymieniane zawsze wśród najważniejszych twórców koncepcji "ponowoczesności". Jest przede wszystkim autorem prac o kulturze współczesnej, jej charakterystycznych cechach i procesach w niej zachodzących. ASZW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.