
<strong>38 koników polskich jest hodowanych obecnie w specjalistycznej zachowawczej hodowli tych zwierząt w Biebrzańskim Parku Narodowym (BPN) -</strong> poinformował dyrektor parku Wojciech Dudziuk. Z okazji pięciolecia istnienia tej hodowli, w siedzibie parku w Osowcu Twierdzy zorganizowano konferencję "Koń i ekologia" o przydatności konia w działalności na rzecz ochrony przyrody.
Początki hodowli konika polskiego w Biebrzańskim Parku Narodowym sięgają 2002 roku, kiedy park nawiązał współpracę w tej sprawie z Roztoczańskim Parkiem Narodowym - powiedział PAP ówczesny dyrektor BPN Adam Sieńko, obecnie prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku.
Fundusz dofinansowuje różne działania na rzecz tej hodowli. W 2004 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i fundusz wojewódzki podpisały z parkiem umowę na dofinansowanie tej hodowli - przypomniał Sieńko. Pozwoliło to m.in. na zakup 10 koników z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Wtedy stado liczyło 12 sztuk- dodał Sieńko.
Koniki żyją swobodnie na ogrodzonym obszarze 214 hektarów. Nie mają stajni ani nawet zadaszenia, nie są dokarmiane, muszą sobie radzić same. Od czasu do czasu są jedynie badane weterynaryjnie i gdy się okaże, że któreś zwierzę wymaga pomocy, jest mu ona udzielana, a potem zwierzę wraca do stada - powiedział dyrektor Wojciech Dudziuk.
Wiosną stado się powiększy. Większość klaczy jest bowiem źrebna. Na podstawie badań USG, które robiono klaczom wiadomo, że ma się urodzić 17 młodych. Klacze są najbardziej pożądane w stadzie, nadmiar ogierów jest zazwyczaj sprzedawany rolnikom. W hodowli zostają tylko te koniki, które mają wszystkie cechy rasy, pozostałe są sprzedawane, kryteria są ostre - poinformował Dudziuk. Koniki żyją w tabunach, którym przewodniczą samce. Teraz konikom może być już w zagrodzie za ciasno, dlatego park rozważa albo rozbudowę zagrody, albo zmniejszenie liczby koników przez ich sprzedaż.
Wpływ konika na przyrodę, jak również pastwisk na konika badają naukowcy z kilku zakładów w SGGW - poinformował Dudziuk.
Nad Biebrzą jest też kilka prywatnych hodowli koników polskich - poinformował Dudziuk. Przed laty w ramach eksperymentu stado koników polskich należące do prywatnego właściciela pasło się w Biebrzańskim Parku Narodowym, ale z powodu konfliktów z prywatnymi właścicielami łąk w parku zwierzęta zostały stamtąd zabrane.
Niewykaszane młode brzozy, olchy i wierzby oraz nieskoszone trawy i trzciny powodują, że z biebrzańskich bagien migrują rzadkie gatunki ptaków bytujące na terenach otwartych, m.in. wodniczka, batalion - symbol BPN - oraz gatunki siewkowe i rzadkie drapieżne, np. orlik grubodzioby. Konik może temu zarastaniu zapobiegać. KOW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.