Dr Fisher: Leczenie homeopatyczne jest efektywne i bezpieczne

<strong>Wciąż nie rozumiemy, jak działają leki homeopatyczne, wiadomo jednak, że są one efektywne i bezpieczne - mówił 20 marca w Poznaniu Peter Fisher, dyrektor kliniczny i dyrektor ds. badań Królewskiego Szpitala Homeopatycznego w Londynie, lekarz Królowej Elżbiety II.</strong> Peter Fisher gościł w Poznaniu na seminarium zorganizowanym przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów. W trakcie spotkania z lekarzami stosującymi homeopatię przedstawił najnowsze doniesienia naukowe na temat skuteczności i naukowych podstaw stosowania leków homeopatycznych.

"Działanie leków homeopatycznych jest nie do końca zrozumiałe. Poważnym problemem do rozwiązania jest, co się dzieje w bardzo wysokich rozcieńczeniach. Wydaje się, że kluczowe dla zrozumienia tego mechanizmu jest poznanie, co dzieje się w strukturze wody po kontakcie z substancją homeopatyczną" - powiedział w piątek PAP Fisher.

Jak zastrzegł, mimo braku dokładnej znajomości funkcjonowania leków homeopatycznych, nie ma problemu z ich stosowaniem. Nie można mówić o jakimkolwiek problemie etycznym - stwierdził.

"Gdybyśmy w medycynie stosowali tylko to, czego działanie rozumiemy, moglibyśmy bardzo mało zrobić. Wiele leków zostało wprowadzonych bez pełnego poznania ich mechanizmów. To, co moim zdaniem jest ważne, to fakt, że są to leki bezpieczne i efektywne. Mechanizm działania nie jest tak istotny" - tłumaczył.

Fisher wyjaśnił, że dzięki homeopatii można leczyć wiele chorób, szczególnie jeżeli leczenie homeopatyczne zostanie zintegrowane z innymi formami leczenia.

"Możemy używać homeopatii przy leczeniu chorób reumatycznych, łuszczycy, egzemy u dzieci czy astmy. Musimy rozróżnić, co możemy wyłącznie homeopatycznie, a gdzie możemy stosować homeopatię tylko jako leczenie uzupełniające. W naszym szpitalu mamy poradnię leczenia chorób nowotworowych i oczywiście zalecamy pacjentom, by stosowali wszystkie dostępne terapie. Nasza pomoc jest po to, by uwolnić pacjentów od efektów ubocznych leczenia" - wyjaśnił.

Według Fishera, jest coraz więcej dowodów, w tym ponad 100 badań naukowych, które pokazują, że wynik leczenia homeopatycznego różni się od leczenia przez podawanie placebo.

Jak podkreślił, we Francji leczenie homeopatyczne stosuje 40 proc. populacji. Podobnie jest w Holandii i Niemczech. Również w Polsce ok. 30 proc. osób deklaruje stosowanie homeopatii.

Lekarz Królowej Elżbiety II niechętnie mówił dziennikarzom, jakie środki homeopatyczne stosuje Jej Wysokość. "Królowa stosuje leczenie homeopatyczne, ale nie tylko ona. W ten sposób leczą się chociażby prezydenci USA, piłkarz David Beckham, a w przeszłości homeopatię stosowali np. Fryderyk Chopin i Karol Darwin" - powiedział.

Leczenie homeopatyczne, stosowane od początku XIX wieku, polega na podawaniu leków zawierających bardzo małe dawki substancji aktywnych. Według homeopatów, wysokie rozcieńczenia leków w naturalny sposób pobudzają organizm do walki z chorobą, wzmacniając jego siły odpornościowe. RPO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: znaczenie zawodu profilaktyka będzie z roku na rok rosnąć

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera