Najmniejszy dinozaur Ameryki Płn. był mniejszy od kota

Najmniejszy znany dinozaur Ameryki Północnej był nieco mniejszy od
kota domowego. Polował na owady, młode dinozaury i małe ssaki -
informują kanadyjscy naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of
the National Academy of Sciences".

"Odkrycie to uświadamia nam, jak mało cały czas wiemy na temat dinozaurów - wyjaśnia Nick Longrich z Uniwersytetu w Calgary. - Być może odkryjemy jeszcze mniejsze gatunki".

Hesperonychus elizabethae ważył niecałe dwa kilogramy i mierzył około 50 cm wysokości. Pośród bagien i lasów okresu kredowego polował na owady, drobne ssaki, płazy i być może młode dinozaury. Żył 75 mln lat temu i był spokrewniony z velociraptorem. Poruszał się na dwóch nogach, miał ostre szpony i sierpowate pazury na nogach. Był smukłej budowy, o smukłej głowie, zaopatrzonej w zęby w kształcie sztyletów.

Niewiele dotąd wiedziano na temat małych dinozaurów mięsożernych. "Wydawały się być zupełnie nieobecne w ekosystemie. Jest to tym bardziej dziwne, że dzisiaj mali mięsożercy przewyższają liczebnością duże" - dodaje. "Okazuje się, że były tu i odgrywały dużo większą rolę niż myśleliśmy. A zatem przez ostatnie 100 lat przeoczyliśmy sporą część północnoamerykańskiej społeczności dinozaurów" - podsumowuje naukowiec.

Zdaniem badaczy, podobnych gatunków zapewne było znacznie więcej. Oznacza to, że należałoby z czasem nakreślić zupełnie inny obraz ekosystmu kredowego sprzed 75 mln lat.

Skamieniałe kości hesperonychusa (nazwa oznacza "pazur zachodu") znaleziono w 1982 roku. Część z nich została opisana przez wybitną paleontolog, Elizabeth Nicholls. Od jej imienia pochodzi nazwa gatunkowa dinozaura. Ostatecznego opisu naukowego dokonali Longrich i Philip Currie z University of Alberta w Kanadzie. KRX

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera