Sztuczne oko daje poczucie światła

Mężczyzna, który stracił wzrok 30 lat temu potrafi obecnie
reagować na światło dzięki bionicznemu oku.

73-letni dziś Ron stracił przed laty wzrok z powodu barwnikowego zwyrodnienia siatkówki - retinitis pigmentosa. Siedem miesięcy temu przeszedł eksperymentalny zabieg w londyńskim szpitalu okulistycznym Moorfield zabieg wszczepienia sztucznego oka Argus II. Teraz posługuje się wmontowaną w okulary przeciwsłoneczne kamerą, która przesyła obraz do małego odbiornika na zewnątrz oka. Odbiornik pobudza elektrody wszczepione do wnętrza oka, działając na wyspecjalizowane komórki siatkówki. Z kolei pobudzone impulsami z elektrod komórki wysyłają do mózgu sygnały, które są odbierane jako mozaika impulsów światła i ciemnych punktów.

Dzięki tej technologii Ron może podążać za białymi liniami na drodze, a nawet sortować białe, szare i czarne skarpetki czy prać białe i kolorowe ubrania. Jak mówi, cudownie jest ujrzeć światło po 30 latach życia w ciemności. Ma nadzieję, że z czasem będzie w stanie zlokalizować na niebie Księżyc.

Na razie sztuczne oko amerykańskiej firmy Second Sight wszczepiono 18 osobom. Technologia jest wciąż w stadium eksperymentu, który potrwa jeszcze ponad dwa lata. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera