Piękne zdjęcie Mgławicy Ślimak

Teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego wykonał bardzo
dokładne zdjęcie Mgławicy Ślimak, znanej też jako Mgławica Helisa.

Mgławica Ślimak, nosząca oznaczenie NGC 7293, znajduje się w odległości 700 lat świetlnych od Ziemi. Widać ją w gwiazdozbiorze Wodnika. To jedna z najbliższych i najbardziej spektakularnych mgławic planetarnych.

Mimo swojej nazwy tego typu mgławice nie mają związku z planetami. Są jednym z etapów ewolucji gwiazd takich jak Słońce. Pod koniec swojego życia gwiazda wyrzuca w kosmos sporo gazu. Utworzona w ten sposób mgławica jest podświetlana promieniowaniem ultrafioletowym swojej gwiazdy centralnej i często prezentuje piękne wzory na zdjęciu.

Mgławica Ślimak ma rozmiar dwóch lat świetlnych. To połowa dystansu od Słońca do najbliższej mu sąsiedniej gwiazdy. Po raz pierwszy jej istnienie zanotował niemiecki astronom Karl Ludwig Harding w roku 1824. Najnowsze badania wskazują, że mgławica składa się z co najmniej dwóch osobnych dysków z dodatkowymi pierścieniami i włóknami materii. Jaśniejszy dysk wewnętrzny ekspanduje z prędkością 100 tysięcy km/h, co pozwala oszacować jego wiek na 12 tysięcy lat.

Najnowsze zdjęcie pokazuje nie tylko bardzo szczegółowo strukturę samej mgławicy, ale ujawnia też odległe galaktyki przesłaniane na niebie przez NGC 7293. CZA

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera