Dwa egipskie starożytne posągi odkryte w Luksorze

Egipscy archeolodzy odkryli na stanowisku w Luksorze posąg faraona
Amenhotepa III i popiersie królowej Hatszepsut - donosi serwis
internetowy Xinhuanet.

Odkrycia posągów dwojga władców z XVIII dynastii dokonano na stanowisku, znajdującym się na obszarze starożytnych Teb (dzisiejszych miast Karnak i Luksor) - stolicy państwa w czasach XI dynastii (ok. 2052-1991 r. p.n.e.), XVIII dynastii (1570-1345 r. p.n.e.) oraz częściowo XX dynastii (1200-1085 r. p.n.e.).

Odnalezione przez naukowców popiersie przedstawia królową Hatszepsut, piątą władczynię Egiptu w czasach XVIII dynastii, która sprawowała władzę w okresie ok. 1504-1482 r. p.n.e.

Hatszepsut początkowo rządziła w zastępstwie nieletniego Totmesa III, którego po 7 latach odsunęła od rządów i władała samodzielnie do swojej śmierci, po której Totmes III odzyskał tron.

Jak poinformował Moustafa el-Waziri, szef zespołu archeologów pracujących na stanowisku, odnaleziony posąg faraona Amenhotepa III ma 3 metry wysokości i zachował się w dobrym stanie, a do posiadanych wad należy tylko jedno uszkodzenie twarzy posągu w części nosowej.

Amenhotep III był dziewiątym władcą XVIII dynastii i panował w latach ok. 1411-1375 p.n.e., po śmierci swojego ojca Totmesa IV.

Egipscy archeolodzy spodziewają się kolejnych znalezisk podczas prac wykopaliskowych na stanowisku. JOT

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera