
<strong>Rekonstrukcja głowy egipskiej księżniczki, obrazy tomograficzne jej mumii i komputer obliczający wskaźnik masy ciała - to nowości, które czekają na zwiedzających <a href="http://antropologia.eurino.com/0/0/166">Muzeum Człowieka</a>. Muzeum działa przy <a href="http://antropologia.eurino.com/">Katedrze Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego</a></strong>. Jak informuje rzecznik uczelni, mumię "egipskiej księżniczki" w XIX wieku sprowadził do Wrocławia przedsiębiorczy właściciel wrocławskiej "Apteki pod Murzynem". Sproszkowane ciało mumii uchodziło w owych czasach za cudowny lek na wszelkie dolegliwości.
W sali pochówków można obejrzeć trzy etapy rekonstrukcji głowy "księżniczki". Zwiedzający zobaczą model czaszki z żywicy epoksydowej, nałożenie mięśni twarzy i odtworzenie wyglądu zewnętrznego. Z przeprowadzonych analiz wynika, że Egipcjanka gdy zmarła miała najwyżej 24 lata. Kustosz muzeum zapowiada, że zaproponuje uczniom odwiedzającym muzeum, aby na podstawie obrazów tomograficznych spróbowali określić przyczynę jej śmierci - czytamy na stronie Uniwersytetu.
Trzecia z atrakcji to komputer wyznaczający wskaźnik masy ciała - BMI. Aby uzyskać wynik zwiedzający musi najpierw wprowadzić dane o swoim wzroście i wadze. Jak zapewniają organizatorzy, komputer wyjaśni otrzymany rezultat i udzieli wskazówek dietetycznych. Umożliwi również obejrzenie fotografii osób o zbliżonej wadze.
Wśród innych, pokazywanych wcześniej eksponatów Muzeum znajdują się m.in. odtworzony grób kobiety z III w n.e. (na podstawie znaleziska z Masłomęcza koło Hrubieszowa), czaszki małpiatek zamieszkujących Madagaskar, szkielety małp człekokształtnych, odlewy czaszek Australophitecus i Homo habilis. EKR
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.