
<strong>Kilkadziesiąt fotografii i listów dokumentujących wędrówkę Kazimierza Nowaka, poznaniaka, który jako pierwszy na świecie podróżnik dwukrotnie przebył rowerem i pieszo kontynent afrykański</strong>, można oglądać w poznańskim Muzeum Etnograficznym. "Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że te zdjęcia są pewnym fenomenem, dlatego że w tym czasie (1931-1934 - PAP) nie fotografowano dużo Afryki, a jeżeli fotografowano to sporadycznie i bardzo oficjalnie, jakichś wodzów wielkich plemion, jakieś nadzwyczajne uroczystości albo białych w Afryce. Natomiast on pokazuje Afrykę codzienną, taką jaką była w tamtym czasie i jakiej już nie ma" - powiedział Łukasz Wierzbicki, inicjator wystawy.
Kazimierz Nowak urodził się 11 stycznia 1897 roku w Stryju na Podolu. Po I wojnie światowej zamieszkał w Poznaniu. Od 1925 roku pracował jako korespondent prasowy odwiedzając kolejno Węgry, Austrię, Belgię, Holandię, Rumunię, Grecję, Francję i Włochy, skąd nadsyłał materiały do "Ilustracji Polskiej", "Kuriera Poznańskiego" i "Na szerokim świecie".
26 listopada 1931 roku rozpoczął rowerową wędrówkę z Trypolisu przez Libię, Egipt, Sudan, Kongo Belgijskie, Ruandę, Rodezję, docierając w kwietniu 1934 r. do Przylądka Igielnego. Droga powrotna prowadziła przez południowo-zachodnią część kontynentu, Angolę, zachodnie obrzeże Konga, Francuską Afrykę Równikową i Zachodnią. Liczącą ponad 40 tysięcy kilometrów trasę zakończył w Algierze w listopadzie 1936 roku. Podczas tej podróży wykonał około 10 tysięcy zdjęć.
Wycieńczony trudami podróży zmarł w wieku 40 lat w niecały rok po powrocie 13 października 1937 roku.
25 listopada 2006 roku z inicjatywy podróżnika Macieja Pastwy odsłonięto w budynku poznańskiego dworca głównego tablicę pamiątkową poświęconą Kazimierzowi Nowakowi. Biorący udział w odsłonięciu Ryszard Kapuściński powiedział wtedy:
"Wyczyn Kazimierza Nowaka zasługuje na to, by jego nazwisko znalazło się w słownikach i encyklopediach, by było wymieniane obok takich nazwisk jak Stanley i Livingstone. Kazimierz Nowak był człowiekiem o ogromnej wyobraźni i odwadze, człowiekiem nieustraszonym. Pokazał, że jeden biały człowiek, bezbronny zupełnie, nie posiadający żadnego uzbrojenia, a jedynie wiarę w drugiego człowieka, może przebyć samotnie wielki kontynent i to w czasach, gdy cała Europa zaczynała dopiero odkrywać +trzeci świat+".
Muzeum Etnograficzne planuje szereg prelekcji i zajęć edukacyjnych dla licealistów i gimnazjalistów, które mają ich zapoznać z dokonaniami Kazimierza Nowaka oraz kulturą Afryki. Wystawa poprzedzona została wydaniem zredagowanej przez Łukasza Wierzbickiego książki "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd", w której zebrane zostały dokumenty, zdjęcia i listy podróżnika. Dla młodszych czytelników przygotowano książkę "Afryka Kazika".
Muzeum Etnograficzne w Poznaniu udostępnia wystawę "Rowerem przez Afrykę" do 30 sierpnia. KPR
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.