<strong>O elektronie jako "fascynującej cząstce materii" opowie 11 lutego, na Uniwersytecie Śląskim prof. Andrzej Ślebarski</strong>. Jego wykład będzie kolejnym z cyklu "Z najlepszymi przez Fizykę", zorganizowanego przez Pracownię Dydaktyki Fizyki UŚ.
Elektron jest jedną z sześciu cząstek elementarnych zaliczanych do grupy leptonów. Znany jest już ponad 100 lat, jednak ciągle jest powodem zaskakujących odkryć i przypisywanych mu nowych własności w materii.
Jak przypomina wykładowca, odkrycie elektronu było rezultatem racjonalnych badań prowadzonych przez ponad 50 lat przez wielu uczonych. Za odkrywcę elektronu uważa się Józefa Jana Thomsona, profesora Uniwersytetu w Cambridge. W 1906 roku odkrycie przyniosło mu nagrodę Nobla za badania nad wyładowaniami elektrycznymi w gazach.
Prof. Ślebarski zapowiada, że podczas środowego wykładu nie tylko przedstawi historię odkrycia elektronu, ale postaram się także przybliżyć świat elektronów skorelowanych, który obserwujemy w nowych cieczach kwantowych. Efekty oddziaływań elektrostatycznych pomiędzy elektronami w tego rodzaju cieczach fascynują nie tylko fizyków badających te zjawiska, są również podstawą takich zjawisk jak m.in. ciężki elektron, nadprzewodnictwo, fluktuacje magnetyczne i ładunkowe.
Poprzednie wykłady z cyklu "Z najlepszymi przez fizykę" wygłosili m.in.: prof. Bogusław Fugiel - "Między nauką a sztuką - akustyka dla humanistów" i prof. Jacek Szade - "Fizyka na powierzchni". EKR
PAP - Nauka w Polsce
agt
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.