Skamieniałość części szkieletu węża-olbrzyma, żyjącego 60 mln lat
temu, odkryto w Kolumbii. O znalezisku donoszą naukowcy w
najnowszym numerze tygodnika "Nature".
Ponieważ jest on większy od dzisiejszych węży, naukowcy doszli do wniosku, że w tym czasie w tropikach na terenie Ameryki Południowej musiała panować temperatura wyższa niż obecnie. Zdaniem badaczy, klimat był wówczas cieplejszy o kilka stopni Celsjusza. Średnie temperatury musiały wynosić 30-34 st. C. Dla porównania, obecnie średnia roczna temperatura w Cartagenie, jednym z kolumbijskich miast, wynosi 28 st. C.
Gady są zwierzętami zmiennocieplnymi, temperatura ich organizmu uzależniona jest ściśle od temperatury otoczenia. To z kolei ma związek z rozmiarem ciała - im mniejsze, tym szybciej się nagrzewa.
Zdaniem naukowców Titanoboa nie był jadowity. Należał do węży dusicieli, takich jak boa czy anakondy. KRX
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.