Międzynarodowy zespół naukowców opracował metodę uwodornienia
grafenu, czyli dołączenia do atomowej grubości płaszczyzny
utworzonej wyłącznie z węgla, atomów wodoru. Osiągnięcie to jest
kolejnym etapem na drodze ku produkcji ultracienkich, o atomowej
grubości, układów scalonych - donosi "Science".
By móc produkować ultracienkie elementy elektroniczne z grafenu, konieczne jest opracowanie metody kontrolowanej modyfikacji przewodnictwa elektrycznego warstwy grafenu.
Międzynarodowa grupa badawcza łącząca naukowców z Holandii, Rosji oraz Wielkiej Brytanii, opracowała metodę uwodornienia atomowej grubości płatków grafenu, tworząc tym samym grafan, czyli powierzchnię utworzoną z pojedynczych atomów węgla pokrytą pojedynczą warstwą atomów wodoru. Warstwę wodoru można chemiczne usuwać, odkrywając ponownie atomy węgla.
Grafan - uwodorniony grafen - ma inne właściwości fizykochemiczne, w tym niskie przewodnictwo elektryczne.
Kolejnym etapem badań jest opracowanie metody kontrolowanego usuwania atomów wodoru z powierzchni gafanu, tak by tylko w określonych miejscach odsłaniać doskonale przewodzący grafen. W ten sposób, możliwe byłoby tworzenie układów scalonych o niespotykanej dotąd grubości.
Ze względu na dużą gęstość związanego na powierzchni wodoru, grafan jest przez niektórych naukowców wymieniany również jako kandydat na wypełnienie zbiorników magazynujących wodór dla pojazdów napędzanych tym ekologicznym paliwem. KLG
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.