<strong>Do dziś niewiele pozostało z wznoszącego się niegdyś nad Sochaczewem zamku. Na podstawie przeprowadzonych badań archeologicznych i analiz historycznych wiadomo, że warownia ma długą metrykę, począwszy od XIII wieku</strong>. W trakcie Insurekcji Kościuszkowskiej została zniszczona i od tego momentu popada w ruinę. Z inicjatywy stowarzyszenia "Nasz Zamek" być może przywrócona zostanie dawna świetność kasztelu.
"Pomysł odbudowy jest inicjatywą społeczną - mówi Łukasz Popowski, prezes stowarzyszenia +Nasz Zamek+. - Wynikał z najnowszych wyników badań archeologicznych i źródłowych, które umożliwiają historyczną odbudowę XVII-wiecznego zamku w zbliżonej do pierwotnej postaci. Członkowie stowarzyszenia i mieszkańcy wspierający jego działalność widzą w odbudowie szansę na odzyskanie choć jednej, a zarazem najważniejszej tożsamościowo budowli". Obecny stan zamku, fot. Łukasz Popowski.
Obecnie miasto jest zaangażowane finansowo w rozbudowę sieci kanalizacyjnej, więc wspiera projekt stowarzyszenia w miarę swoich możliwości.
"Ustaliliśmy z władzami, że pierwszym etapem odbudowy ruin zamku, będzie zabezpieczenie wzgórza zamkowego przed osunięciami oraz wstępna konserwacja murów" - wyjaśnia Popowski. Teraz przygotowywane są szczegółowe rozwiązania i wyliczenia projektowe przez firmę Arup, która ściśle współpracuje zarówno z urzędem miasta jak i stowarzyszeniem.
Zdaniem działaczy "Naszego Zamku" odbudowa kasztelu będzie korzystna dla mieszkańców Sochaczewa, bo zwiększy ruch turystyczny. Podkreślają przy tym, że idea odbudowy nie jest abstrakcyjnym wymysłem - wiele miejscowości wykonało już takie rekonstrukcje lub je planują, m.in. Łęczyca, Bobolice, Korzkiew, Gosławice, Sieraków czy Poznań.
Już od zarania dzieje warowni w Sochaczewie były burzliwe. W 1286 r. gród wraz z miastem został spalony w czasie najazdu litewsko- ruskiego. Dopiero w XIV wieku książę Siemowit II lub III w tym samym miejscu zbudował murowany zamek w stylu gotyckim. Przez pierwsze kilkadziesiąt lat istnienia był jedną z niewielu murowanych warowni na Mazowszu.
W XVI wieku zamek znajdował się w rękach kolejnych starostów królewskich i - mimo remontów jakie przeprowadzali zaczął - popadać w ruinę. W początkach XVII wieku Stanisław Radziejowski dokonał rozbiórki niemal całego starego, gotyckiego zamku i wybudował nowy zamek, o charakterze głównie rezydencjonalnym. Wkrótce, w 1657 roku, zamek splądrował i poważnie zniszczył Rakoczy, sojusznik Szwedów podczas Potopu. Dopiero starosta Walicki w 1786 roku dokonał remontu części zamku, ale już w 1794 r. podczas Insurekcji Kościuszkowskiej obiekt został zniszczony. W początkach XIX wieku runęły dwie wieże zamkowe.
"Może pora na kolejną odbudowę?" - zastanawia się Łukasz Popowski.
Propozycja rekonstrukcji zamku autorstwa Łukasza Wojtczaka.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.