Wodór może być niebezpieczny dla klimatu

Nadmierne stężenie wodoru w atmosferze może doprowadzić do
zwielokrotnienia efektu cieplarnianego. Naukowcy z krakowskiego
Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk opracowali nową
metodę pomiaru zawartości tego pierwiastka w powietrzu.

Jak poinformowało czasopismo "Inżynieria i Ochrona Środowiska", wydawane przez Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej, krakowscy specjaliści do detekcji gazu wykorzystują detektor helowy z wyładowaniem impulsowym (PDHID). Metoda polega na umieszczeniu próbki powietrza o objętości jednego cm3 w dwóch kolumnach chromatograficznych wypełnionych sitem molekularnym. Są to dwie rurki o średnicy 1/8 cala i długości odpowiednio dwóch i trzech metrów, przez które stale przepływa powietrze. Zastosowanie sita molekularnego - filtra ułatwiającego wyłapywanie cząstek przez detektora PPHID - umożliwiło ciągłe wykrywanie gazu z dokładnością do pięciu pikogramów w cm3 powietrza.

Polski sposób na zmierzenie stężenia wodoru nie jest jedyną metodą pomiarową wykorzystywaną na świecie. Na świecie powszechnie wykorzystywany jest analizator RGA (Reduction Gas Analyzer) wyposażony w detektor redukcji tlenku rtęci RGD (Reduction Gas Detector). Ta metoda jest jednak nieporównywalnie droższa od polskiej i daje gorsze jakościowo wyniki.

Naukowcy podkreślają przyszłościowy charakter badań stężenia wodoru. Gaz ten jest naturalnym składnikiem atmosfery, jednak jego nadmiar może być bardzo groźny. Geofizycy obawiają się, że wzrost stężenia wodoru może ograniczyć liczbę tzw. wolnych rodników, co z kolei spowoduje ograniczenie części reakcji zachodzących w atmosferze. Skutkiem takiego rozwoju wydarzeń może być wzrost zawartości metanu - trzeciego po parze wodnej i dwutlenku węgla (składnika) gazu cieplarnianego.

Obawy naukowców rodzą się z obserwacji kierunku, w jakim zmierza światowa energetyka. Planowanie zastąpienia powszechnie używanych źródeł energii - ropy naftowej czy gazu ziemnego wodorem gwałtownie zwiększy ilość tego gazu wykorzystywanego i przechowywanego przez ludzkość. Biorąc pod uwagę stosunkowo łatwą "przenikalność" wodoru przez ciała stałe, należy spodziewać się wzrostu stężenia tego gazu w atmosferze.

W najczarniejszych scenariuszach badacze przewidują, że po zastąpieniu tradycyjnych paliw wodorem i powstrzymaniu "globalnego ocieplenia" związanego ze wzrostem zawartości m.in. dwutlenku węgla w atmosferze, czeka nas kolejna walka ze wzrostem globalnej temperatury. Tym razem "grzałką" dla atmosfery ziemskiej okaże się wodór, a tempo w jakim ocieplenie będzie postępowało pozostaje dla naukowców zagadką. WJA

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na Azorach odnaleziono ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera