"Filozofia procesu a filozofia przyrody" - majowa Konferencja Filozofów

<strong>&quot;Filozofia procesu a filozofia przyrody&quot;</strong> to temat, o którym będą dyskutować filozofowie do 8 do 9 maja 2009 roku. Konferencja jest siódmym z rzędu spotkaniem organizowanym przez Towarzystwo Metafizyczne im. A.N. Whiteheada, przy współpracy z Wyższym Seminarium Duchownym Braci Mniejszych w Katowicach Panewnikach, Katedrą Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej PAT, Zakładem Logiki i Metodologii Nauk Uniwersytetu Śląskiego. W tym roku współorganizatorem konferencji jest także Sekcja Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.

Konferencja odbędzie się w Klasztorze Braci Mniejszych w Katowicach Panewnikach, ul. Panewnicka 76.

Sekcja Filozofii Przyrody Towarzystwa Metafizycznego im. A.N. Whiteheada od dwu lat prowadzi seminarium, którego tematem jest "Filozofia procesu a mechanika kwantowa". Jak podkreśla Jacek Jaworski z Towarzystwa Metafizycznego im. A.N. Whiteheada, w trakcie spotkań ujawniło się wielkie bogactwo kontekstów, do których odnosi badana kwestia. Stąd pomysł, by przedyskutować tytułowy problem konferencji nie ograniczając go jednak ani do mechaniki kwantowej, ani do stanowiska Whiteheada. "Chcemy jednak pozostać w obszarze penetrowanym przez nauki przyrodnicze (wraz z matematyką) i tych stanowisk filozoficznych, w których procesualność jest jedną z kategorii podstawowych" - dodaje.

Wystąpienia uczestników konferencji nie mogą przekraczać 30 minut. Jak podkreślają organizatorzy, ważnym elementem konferencji będą materiały konferencyjne zawierające skrótowe opracowania wystąpień uczestników o objętości nie mniejszej niż 3 strony wydawnicze.

Temat wystąpienia z jego opracowaniem i angielskim streszczeniem należy przesłać na e-mailowy adres organizatorów do 20 kwietnia: bogrod@interia.pl. Referaty konferencyjne będą prezentowane w języku polskim lub angielskim. Komitet naukowy konferencji zastrzega sobie prawo merytorycznej selekcji wystąpień. Artykuły opracowane na podstawie wystąpień mogą być składane do kolejnego tomu pracy zbiorowej - stanowiącej zarazem organ Towarzystwa - Studia Whiteheadiana.

W trakcie konferencji przewidziany jest czas i miejsce dla wystąpień studentów. Tematy wystąpień studentów wraz z ich opracowaniem powinien zgłosić opiekun naukowy. Koszt uczestnictwa w konferencji wynosi 100 zł (2 noclegi, posiłki), studenci - 20 zł (2 noclegi bez posiłków, konieczne śpiwory). Opłaty można wnieść po przyjeździe na miejsce.

8 maja 2009 r. o godz. 19.00 odbędzie się Walne Zebranie Towarzystwa Metafizycznego. Na zebranie organizatorzy zapraszają zarówno członków Towarzystwa, jak i osoby chcące zapisać się do Towarzystwa i wziąć udział w obradach.

W skład komitetu naukowego konferencji wchodzą: prof. dr hab. Michał Tempczyk (TMW i SFPiNP PTF), dr hab. Janusz Mączka (TMW i SFPiNP PTF) i dr Bogdan Ogrodnik (TMW)

Informacje na temat konferencji dostępne będą wkrótce na stronie Towarzystwa: http://towarzystwo.panewniki.pl.

PAP - Nauka w Polsce, Elżbieta Zielińska

agt

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Starzejemy się - mediana wieku w Polsce zwiększyła się do prawie 43 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera