Ornitolodzy z Radomia liczą sierpówki i kaczki krzyżówki

<strong>Ornitolodzy z działu przyrody Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Klubu Przyrodników Regionu Radomskiego rozpoczęli akcję liczenia ptaków - sierpówek i kaczek krzyżówek</strong> - poinformował kierownik działu Marek Słupek. Kaczki krzyżówki, dzierlatki (potocznie &quot;śmieciuchy&quot;) i synogarlice tureckie to gatunki ptaków bytujących w Radomiu. &quot;Przygotowaliśmy plakaty i ulotki na temat tych gatunków. Trafią one do szkół oraz placówek zajmujących się ochroną przyrody&quot; - powiedział Słupek.

Dodał, że radomskim ornitologom zależy na upowszechnianiu wśród mieszkańców miasta wiedzy o gatunkach ptaków współbytujących z ludźmi, by nie dochodziło np. do niszczenia gniazd czy wyłapywania ptaków.

Dzierlatka to gatunek skowronka z czubkiem na głowie. W Polsce liczebność tych ptaków wciąż maleje. "Dzierlatki to nasza chluba ornitologiczna. W Radomiu żyje ich kilkanaście par, podczas gdy w całej Polsce jest ich tylko ok. 3,5 tysiąca" - podkreślił Słupek.

Synogarlica turecka, czyli sierpówka, w rejonie Radomia pojawiła się na początku lat 50. Ornitolodzy postanowili policzyć miejskie noclegowiska synogarlic oraz stada krzyżówek zimujących w mieście.

Niektóre z liczonych krzyżówek będą znakowane żółtymi obrączkami z wyraźną literą R jak Radom i kolejnym numerem. Łatwo je będzie odczytać, nawet bez pomocy lornetki. "Liczymy na to, że dzięki temu dowiemy się więcej o przemieszczeniach tego gatunku na krótkie i dalsze dystanse" - podkreślił Słupek.

Pieniądze na akcję informacyjną i część funduszy badawczych przekazał Gminny Fundusz Ochrony Środowiska oraz Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Łowieckiego w Radomiu.

Wyniki badań radomskich ornitologów znane będą na początku lutego.

Dział przyrody radomskiego muzeum posiada bogate zbiory z zakresu m.in. ornitologii, oologii, zoologii, paleontologii i botaniki. Do unikalnych w skali kraju kolekcji należy jeden z największych w Polsce zbiór jaj ptasich Leopolda Pac-Pomarnackiego. ILP

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: dzięki implantom ślimakowym możemy przywrócić słuch całkowicie głuchym dzieciom

  • Fot. Adobe Stock

    Badacze sprawdzili, ile mikroplastiku jedzą ptaki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera