Kielce uruchomiły internetowy system informacji

<strong>Geoportal -</strong> stronę internetową, zawierającą mapy satelitarne Kielc z danymi dotyczącymi działek, zagospodarowania terenu i inwestycji - uruchomił w poniedziałek Urząd Miasta w Kielcach.

Portal powstał przez nałożenie na aktualne zdjęcie satelitarne Kielc danych m.in. o systemie dróg, komunikacji i nieruchomościach w mieście.

Pod adresem internetowym gis.kielce.eu każdy może sprawdzić jak dojechać w określone miejsce i jaka jest przybliżona odległość między wskazanymi na terenie miasta punktami. Można również obliczyć powierzchnię działki.

Na stronie utworzono profile, porządkujące konkretne dane. "Profil miejski" pokazuje gdzie w Kielcach znajdują się hotele, restauracje, kina, muzea czy szkoły. "Rozwój i inwestycje" przedstawia m.in. miejski plan zagospodarowania przestrzennego. Informacje o terenach chronionych i rodzajach gleb znajdziemy w profilu "Środowisko".

Użytkownik portalu może także samodzielnie wskazać obiekt, który uważa za godny polecenia, a administrator systemu wprowadzi go na mapę.

Geoportal jest jednym z efektów wdrażanego w Kielcach od 2006 roku miejskiego systemu informacji przestrzennej (GIS). System obniża koszty pracy i pozwala wyeliminować dublowanie danych np. na różnych mapach geodezyjnych.

GIS tworzą informacje z tych wydziałów magistratu, które gromadzą najwięcej danych: geodezji, planowania przestrzennego, architektury i ochrony środowiska. Jest on na bieżąco aktualizowany.

Jak powiedział pełnomocnik prezydenta miasta do spraw GIS Janusz Koza, do końca 2009 roku kielecki system informacji przestrzennej będzie przystosowany do wykorzystania w zarządzaniu kryzysowym. Na podstawie map już teraz można określać np. tereny zagrożone powodzią. Dzięki GIS-owi w przyszłości w sytuacji zagrożenia, służby ratunkowe będą mogły m.in. sprawdzić ile osób mieszka na wskazanym terenie i zdecydować w jaki sposób szybko im pomóc. BAN

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Konferencja "Sztuczna inteligencja w metrologii" w Kielcach, 13 bm. (ad) PAP/Piotr Polak

    Prezes GUM: sztuczna inteligencja zmienia oblicze metrologii

  • Fot. materiały prasowe CBK PAN

    Polscy naukowcy przetestują kosmiczną koparkę w warunkach imitujących te na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera